• USD  6,86
  • EURO  7,76
  • BORSA  114.808,56
  • ALTIN  396,96
SON DAKİKA

AKP'li Muş: Ekrem zavallı!

AKP'li Muş: Ekrem zavallı!

10 Temmuz 2019 10:10

AK Partili Mehmet Muş, Ekrem İmamoğlu'nun AK Parti'nin belediye meclisi 5 gün çalışsın önergesini gündeme almaması hakkında konuştu. Muş, "Ekrem zavallı. 5 gün çalışmaktan korkuyor. Ekrem ister o tarafa kaçsın, ister bu tarafa kaçsın, o meclis 5 gün çalışacak, aklınıza sokun " ifadelerini kullandı.


TBMM Genel Kurulunda, partilerin grup başkanvekilleri gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, Çorlu’daki tren kazasının yıl dönümünde TCDD’nin sitesinde paylaşılan “Huzur taşıyoruz, güven taşıyoruz, mutluluk taşıyoruz” cümlesini eleştirdi.

Olayın yıl dönümünde bir açıklama yapılarak hesap vermek gibi bir ciddiyetin taşınmasının daha çok yakışacağını söyleyen Ağıralioğlu, “Bu aynı güne denk gelen açıklamayı ciddiyetsizlik ve kazada yaralananlara nezaketsizlik, ölenleri olan ailelerimize saygısızlık sayıyorum” dedi.

OLUÇ: MECLİS İTİBARINA SAHİP ÇIKMALI

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, partisinin Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın, gözaltına alınan danışmanlarının bırakılması için bindiği polis aracında alıkonulduğunu söyledi.

Böyle bir olayın kabul edilemeyeceğini, hukuksuz bir davranış olduğunu belirten Oluç, güvenlik görevlisi hakkında soruşturma açılması gerektiğini ifade etti. Oluç, “Milletvekillerinin itibarının sarsılmasına ve bu şekilde anayasanın çiğnenmesine izin verilmemesi gerekiyor. Bu konuda Meclis, itibarına sahip çıkmalıdır” dedi.

ÖZEL: HDP’LİLERE CHP’Lİ VEKİLLERE DAVRANILDIĞI GİBİ DAVRANILMIYOR

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de “HDP milletvekillerine CHP milletvekillerine davranıldığı gibi davranılmıyor Bize de AK Parti milletvekillerine davranıldığı gibi davranılmıyor. Oysa herkes milletin vekili. Milletin vekillerini, İçişleri Bakanı’nın söylemlerinden etkilenen veya o kötü hedef gösteren dilden etkilenen bazı kamu görevlileri, anayasayı çiğneyecek işler yapıyor” diye konuştu.

Özel, Türkiye’de, ihtiyat akçesine el atma noktasına gelindiğini söyleyerek, “Bu, Türkiye Cumhuriyeti’nde son 17 yılda yaptığınız ekonomik tahribatların itirafı noktasında bir gerçeklik. Bunu herkes oturup bir daha bir düşünsün.” ifadesini kullandı. Merkez Bankası Başkanının görevden alınmasını eleştiren Özel, bunun Türkiye’nin itibarını ortadan kaldırdığını savundu.

‘CHP İKTİDAR OLUNCA DEMOKRASİYİ RAFA KALDIRIYOR’

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin her ayın ikinci pazartesi günü, ayda 5 gün toplanması yönündeki AK Parti’nin teklifinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından gündeme alınmamasını eleştirdi.

“Niçin Meclisi çalıştırmak istemiyorsun?” diyen Muş, şunları söyledi:

“Hani demokrasi anlayışınız? Siz bir yerde, bir makama geldiğiniz zaman demokrasiyi rafa kaldırırsınız. Sayın Özel’e söylüyorum, ara Ekrem İmamoğlu’nu sor, neden eylül ayından itibaren meclisin 5 gün çalışmasıyla ilgili verdiğimiz grup önerisini gündeme almıyor? Hangi hakla, hangi yetkiyle bunu yapıyor? Ali kıran baş kesen gibi adam, izleyin meclis toplantılarını, böyle rezillik olur mu? 174 üyesi bulunan AK Parti grubunun önerisini gündeme almıyor. Dert ne? Meclis 5 gün çalışmasın. O Meclis çalışacak arkadaşlar. Milletin verdiği yetkiyi meclis üyelerimiz sonuna kadar kullanacak.”

ÖZEL’DEN MUŞ’A: ANLADIN MI, ANLADIN MI?

Yeniden söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Muş’un konuşmasını “gerçekten enteresan” sözleriyle karşıladı, “Orada koca grup, zavallı bir grup başkanvekili, bugün buradaki grup başkanvekili tarafından kifayetsizlikle, yetersizlikle suçlanıyor ve onun hakkı buradan savunuluyor; akıl alır gibi değil” dedi.

Özel’in “zavallı grup başkanvekili” sözlerine Muş, “O, zavallı belediye başkanınızdan kaynaklanıyor” yanıtı verirken Özel, şöyle devam etti:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesinin toplantılarının yüzde 87’si, döneminizde, imar komisyonundan gelen plan tadilatları. Ekrem İmamoğlu diyor ki: ‘Köylü için çalışacağım, işçi için çalışacağım, öğrenci için çalışacağım, işsiz için çalışacağım, İstanbul için çalışacağım ama rant çetelerinin yeşil alanı, tarım arazilerini, ormanları plan tadilatıyla ellerine geçirip İstanbul’un kanını emmesiyle çalışmayacağım. Yüzde 87 sizin olsun, biz iki günde bu işi hallederiz.’ Anladın mı? Anladın mı?”

‘EKREM ZAVALLI, ÖNERİYİ GÜNDEME ALMAKTAN KORKUYOR’

Tekrar söz alan Muş, “O rant işlerinde siz kendinize bakın, İzmir’e bakın, orayı bir gecekondu şehrine çevirdiniz” dedi, şöyle devam etti:

“Açık, basit bir şey soruyorum: Bir kere orada zavallı olan kim, biliyor musunuz? Ekrem, Ekrem. Ekrem zavallı çünkü bir partinin verdiği grup önerisini gündeme almaktan korkuyor. Ne hadle? Hangi yetkiyle? Böyle bir yetkisi yok. Beş gün çalışmaktan korkuyor. Niçin meclisin beş gün çalışmasından korkuyorsun? O meclis karar verir kaç gün çalışacağına. CHP budur.

CHP’nin demokrasi anlayışı bir yerde gücü eline geçirene kadardır. Köprüyü geçene kadar CHP ‘demokrasi’ diye bağırır, ‘Hak, hukuk, adalet’ der. CHP bir yere geldikten sonra bunların tamamını unutur. Eylülden itibaren O Meclis beş gün çalışacak. Ekrem ister o tarafa kaçsın, ister bu tarafa kaçsın, o Meclis beş gün çalışacak, aklınıza sokun bunu.”

‘RANT ÇETELERİYLE ÇALIŞMADIĞIMIZ İÇİN İKİ GÜNDE BİTİYOR’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Hatay ve Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nin birer gün çalıştığına dikkat çekerek, “Rant çetelerine çalışmadığımız için iki günde çalışıp bitiriyoruz kardeşim” dedi.

İmamoğlu’na “Ekrem” diye seslenmeyi sürdüren Muş, tekrar Özel’in İmamoğlu’nu aramasını istedi. Muş, “Ara. Niçin önergeyi gündeme almıyor? Meclisin beş gün çalışmasını niçin istemiyor?” diyorum. Buranın nasıl bir denetim görevi varsa Büyükşehir Meclisinin de aynı şekilde bir denetim görevi var. Yürütme ayrıdır, Meclis ayrıdır.

Büyükşehir Meclisini Ekrem Bey yönetmek zorunda değil, meclis başkanvekilleri var, onlar yönetirler, kendisi işine gücüne bakabilir orada. Meclis başkan vekilleri bu iş için seçildi. Burada, CHP’nin nasıl ikiyüzlü bir tavır içerisinde olduğunun ben de kayıtlara geçmesini istiyorum” diye konuştu.

‘İMAMOĞLU NASIL BİR SİYASETÇİ Kİ ANKARA’DAN KENDİSİYLE UĞRAŞILIYOR’

Tekrar söz alan Özel, “Sayın Başkan, Ekrem İmamoğlu nasıl bir siyasetçidir ki on yedi yılın sonunda bütün yetkileri eline almış, güçlü bir yürütmenin başındaki Cumhurbaşkanının Meclisteki başkan vekili Ekrem İmamoğlu’yla baş edemeyen grubu için ta Ankara’dan kendisiyle uğraşmaktadır” dedi. Özel’in bu sözleri CHP Milletvekillerince alkışlarla karşılandı. 

(DUVAR)


chp, ankara, mehmet muş, Ekrem imamoğlu
ÖNCEKİ İstanbullulara dolu ve yağış uyarısı SONRAKİ Hilal Kaplan'dan Ali Babacan'a: Kan kokusu aldık geldik