• USD  5,79
  • EURO  6,40
  • BORSA  108.869,14
  • ALTIN  271,93
SON DAKİKA

AKP’li Turan’a Kaz Dağları yalanlaması

AKP’li Turan’a Kaz Dağları yalanlaması

12 Ağustos 2019 12:16

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın Kaz Dağları'ndaki altın arama iznini Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Cumhur Ersümer’in verdiğini ileri sürmüştü.


AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan geçtiğimiz günlerde Çanakkale Gelibolu’da muhtarlar ile bir araya gelmiş ve yaptığı konuşmada Kaz Dağları konusuna değinerek: “Zamanın bakanı Çanakkaleli Cumhur Ersümer, yıl 2001’in 25 Nisan’ı. İlk altın arama iznini o vermiş. Devam eden bir süreç var, o günden bugüne ‘Altın varsa bulun’ demişler” demişti.

“BAKANLIKTAN AYRILMAMDAN 11 YIL SONRADIR”

Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Cumhur Ersümer, AKP'li Turan'ın bu iddialarına yazılı bir açıklama ile cevap verdi. Doğu Biga Madencilik ve ortağı Alamos Gold firmasının ruhsatını paylaşan Ersümer, ruhsatın kendisinin görev süresinden sonra verildiğini belirterek: “Ruhsatlara dayalı olarak yapılan işlemlerin tamamı, benim görev dönemimden sonradır ve bu belgeyi düzenlemek için yapılan görevlendirmede yine 27/09/2012 tarih ve 4793 sayılı olup benim bakanlıktan ayrılmamdan 11 yıl sonradır” dedi.

 
“ARAMA RUHSATI; GİT 200 BİN AĞAÇ KES, KATLİAM YAP İZNİ VERMEZ”

Hiçbir maden arama ve işletme ruhsatının ağaç kesimine de onay vermediğine dikkat çeken Cumhur Ersümer'in şöyle devam etti;

 
“Her maden arama ruhsatının 30 ay süresi vardır. Aramacı aramayı yapma hakkına sahip olur. Sadece arama yapabilir. Ama bakır bulur, ama mermer, ama altın veya hiçbir şey de bulmayabilir. Arama ruhsatları birleşir düşer yeniden çıkarılır bu apayrı bir süreçtir. Yaptığı aramadan sonra ön işletme için başvurur ön işletme ruhsatı, sonra işletme ruhsatı alır ve sonunda Gayrisıhhi Müessese izni alır ve olayda olduğu gibi malum işler yapılır. Hiçbir arama ruhsatı; git 200 bin ağaç kes, katliam yap izni vermez. Çanakkale halkının içme suyunu görmemezlikten gel demek hiç değildir”


maden, kaz dağları, cumhur ersümer, bülent tuan
ÖNCEKİ Akar’dan sondaj mesajı: Bu bir tehdit değil SONRAKİ Selçuk Özdağ: Meral Akşener’in çıkışı direnç göstergesidir