• USD  13,72
  • EURO  15,54
  • BORSA  1.910,41
  • ALTIN  786,53
SON DAKİKA

ÇYDD Seyfi Dursunoğlu Mirasıyla İlgili Açıklama Yaptı

ÇYDD Seyfi Dursunoğlu Mirasıyla İlgili Açıklama Yaptı

21 Ekim 2021 11:12

Seyfi Dursunoğlu, tüm mal varlığını ÇYDD'ye bağışlamış ancak iki yeğeni, 'vasiyetnamenin iptali' davası açmıştı. Önceki gün mahkemenin davayı karara bağladığı ve Dursunoğlu'nun vasiyetinin yerine getirildiği iddia edildi. ÇYDD'den konuyla ilgili açıklama geldi.


Seyfi Dursunoğlu, 17 Temmuz 2020'de 87 yaşındayken solunum yetmezliği ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirmişti. Ölümünden yıllar önce vasiyetnamesini hazırlatan sanatçı, Üsküdar Çengelköy'de bulunan evi ve bankadaki yüklü miktardaki birikimini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ne (ÇYDD) bırakmıştı.

İKİ YEĞENİ DAVA AÇTI

Ancak Seyfi Dursunoğlu'nun yeğenlerinden Evren Saydan ile Erhan Saydan vasiyete itiraz ederek, vasiyetnamenin iptali için dava açtı. Önceki gün mahkemenin sonuçlandığı ve Seyfi Dursunoğlu'nun vasiyetinin mahkemece resmileştiği iddia edildi.

ÇYDD: KESİNLEŞEN BİR ŞEY YOK

Habertürk’ten Aytekin Teker’in haberine göre; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden yapılan açıklamada, iddiaların gerçek dışı olduğu belirtildi.

ÇYDD görevlileri tarafından, "Kesinleşen bir şey yok, dava hala sürüyor" denildi.


YEĞENLERİ ANMA TÖRENİNE KATILMADI

Dursunoğlu, ölümün 1. yıl dönümünde Zincirlikuyu'da bulunan mezarı başında anılmıştı. Anma törenine yeğeni Güliz Buyrukbilen ve mirasını bağışladığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katılmıştı. Usta sanatçının mirasının bağışlanmasına itiraz eden yeğenleri Evren Saydan ve Erhan Saydan anmada bulunmamıştı.

Daha önce "Bedenimi kadavra olarak bağışladım" diyen Seyfi Dursunoğlu'nun bu isteği, vasiyetinde yazılı olmadığı için yerine getirilemedi.


ÖNCEKİ AKP'den TÜSİAD'a sert yanıt:Vesayet Özlemi İçindeler SONRAKİ Yobaz Akit Yazarına Göre MEB Kitapları Ateizm Ve Deizm Kaynağı