• USD  7,33
  • EURO  8,65
  • BORSA  1.114,18
  • ALTIN  452,68
SON DAKİKA

Fişleme yasa tasarısı Meclis'e geliyor...

Fişleme yasa tasarısı Meclis'e geliyor...

05 Temmuz 2020 12:35

AKP’nin Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı üzerine hazırladığı güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması ile ilgili kanun teklifi bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda.AKP milletvekillerinin imzasıyla TBMM’ye sunulan, İçişleri Komisyonu’nda kapsamı daha da genişletilen “fişleme” düzenlemesinin önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor. Teklifle bir döneme damgasını vuran sonra kağıt üzerinde de olsa kaldırılan “İmam, bekçi, bakkalın sicil bozabildiği” uygulamaya resmen geri dönülecek. Düzenleme, somut olmayan delillere, ispatlanmamış suç iddialarına dayanmadan bazı yurttaşlara devletin kapılarını kapatmayı kolaylaştıracak. Teklifin, AKP’nin 18 yıllık iktidarı boyunca uyguladığı “nepotizm” olarak isimlendirilen liyakata bağlı kalmadan eş, dost, akraba ile doldurma, kendinden olmayanlara fırsat tanımama anlayışına yasal kılıf sağlayacağı da belirtiliyor.

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı üzerine hazırlanan 16 maddelik yasa teklifinde yer alan düzenlemeler özetle şöyle:

► HERKESE YAPILACAK: Arşiv araştırması, ilk kez veya yeniden memuriyete ve kamu görevine atanacak herkes hakkında yapılacak. Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, jandarma, emniyet, sahil güvenlik ve istihbarat teşkilatlarında çalıştırılacak kamu personeli, ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde çalıştırılacak personel için arşiv araştırmasının yanı sıra güvenlik soruşturması da istenecek.

► DERİN İNCELEME: Arşiv araştırmasında, adli sicil kaydının dışında kişinin aranıp aranmadığına, hakkında tahdit olup olmadığına, kamu davasının açılmasının ertelenmesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin kararlar ile hakkında daha önce kamu görevinden çıkarılma ya da kesinleşmiş memurluktan çıkarma cezası olup olmadığına bakılacak.

► MAHALLELİYE SORULACAK: Güvenlik soruşturmasında arşiv araştırmasının yanı sıra kişi hakkındaki kolluk kuvvetleri ve istihbarat birimlerinde veriler, yabancı devlet kurumları ve yabancılarla, terör örgütleri veya organize suç örgütleriyle ilişkisi olup olmadığına bakılacak. Yerinde araştırma adı altında kişinin yaşadığı yerde bulunanların da görüşlerine başvurulacak.

► UZAK-YAKIN TÜM AKRABALAR ARAŞTIRILACAK: Güvenlik soruşturmasında, kişinin eşi, çocukları ve birinci derece kan bağı olanların dışında ikinci derece akrabaları, eşinin ailesi gibi “sıhri hısımları” da araştırılacak.

► YETKİ KOMİSYONDA: Güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması sonucunda elde edilen kişisel verileri değerlendirmek üzere bir komisyon kurulacak.

BENİM MEMURUM

CHP, teklife ilişkin muhalefet şerhini yazdı. Partizanlığa, nepotizme ve örtülü bir kişi ve parti devletine yasal kılıf yaratma amacı taşıdığı belirtilen teklifle Anayasa Mahkemesi’nin kararlarının arkasından dolaşıldığı ifade edildi. Anayasa’ya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğu belirtilen düzenlemeye yönelik eleştiriler ana başlıkları ile şöyle:

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması, “benim polisim, benim askerim, benim memurum” şeklinde, idarenin tarafsızlığı ilkesiyle taban tabana zıt bir anlayış ve uygulamanın önünü açacaktır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına takılan yurttaşlar açısından ömür boyu sürecek bir yaptırım söz konusu olacak.

Birgün


chp, avrupa, sözleşme, muhalefet, anayasa
ÖNCEKİ Cem Yılmaz'dan o iddiaya sert tepki SONRAKİ CHP'li Kesici şaşırttı: Fatih tablosu sahte...