• USD  5,71
  • EURO  6,37
  • BORSA  102.556,15
  • ALTIN  260,64
SON DAKİKA

İstanbul'da maraton heyecanı başladı

İstanbul'da maraton heyecanı başladı

07 Nisan 2019 10:13

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından Vodafone'un isim sponsorluğunda düzenlenen Vodafone 14. İstanbul Yarı Maratonu start aldı.


Vodafone 14. İstanbul Yarı Maratonu başladı.

"Gel beraber koşalım" sloganıyla tarihi yarımadada gerçekleştirilecek organizasyonda 21 kilometrelik yarı maraton ve 10 kilometre koşularına yaklaşık 100 ülkeden 10 binin üzerinde çipli atletin katılacağı duyuruldu.

Organizasyonda bu yıl ilk kez "pace kapıları" sistemi uygulanacak. Sistem, koşucuların tempo tutmasına destek sağlayacak. Yeni uygulanacak sisteme göre her koşucu, kayıt esnasında kişisel tahmini yarış bitirme süresini sistem üzerinden seçebilecek.

Yarı maratonda birinci olan erkek ve kadın atletlere 10'ar bin dolar ödül verilecek.

BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ YENİKAPI'DA

Yarı maratona katılacak sporcular Yenikapı Miting Alanı'ndan verilecek startla sahilden Kumkapı, Sirkeci Arabalı Vapur İskelesi önündeki ışıklara kadar devam edecek ve ışıklardan dönecek. Sahil yolundan geri dönecek atletler, Zeytinburnu Veliefendi Sapağı'na kadar gidecek. Sapaktan 300 metre önce Ottomare Palace önünden geri dönecek sporcular, başlangıç yeri olan Yenikapı Miting Alanı'nda yarışı tamamlayacak.

 Yarı maraton, elit atletler için saat 08.45'te, diğerleri için 09.00'da başlayacak ve zaman sınırı 3 saat olacak.

Saat 09.15'te başlayacak 10 kilometre koşuda da katılımcılar yarı maraton ile aynı güzergahı kullanacak. Sirkeci ışıklarından 200 metre önce yol üzerinde U dönüşü yapacak koşucular, yarışı Yenikapı'da bitirecek.

ALTIN KATEGORİDE KOŞULACAK

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) kriterlerine göre bu yıl da altın kategoride koşulacak. Organizasyon, 2017 yılında altın kategoriye yükselmişti.

DÜNYANIN EN İYİ 10 YARI MARATONU ARASINDA

Altın kategoriye yükselerek dünya çapında en iyi 10 yarı maraton arasına giren Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, dünyanın en düz ve hızlı parkurlarından birine sahip.

İstanbul'da tarihi yarımadanın eşsiz manzarası eşliğinde koşulacak Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, rakım farkı bulunmayan parkuru ile her koşucuya en iyi derecesini yapma imkanı sunuyor.

 KADINLARDA REKORTMENLER YARIŞACAK

Organizasyonda, birçok koşuda rekorlara imza atmış kadın ve erkek elit atletler yeni başarılar kazanabilmek için mücadele edecek.

Yarı maratonda kadınlar kategorisinin en iddialı ismi Etiyopyalı atlet Netsanet Gudeta olacak. 2018'de Valencia Yarı Maratonu'nda 1.06.11'lik derecesi ile kadınlar yarışı dünya rekortmeni unvanını alan Gudeta, bu yıl Birleşik Arap Emirlikleri'nde gerçekleştirilen organizasyonda elde ettiği 1.05.45'lik süresiyle tüm zamanlarda dünya yarı maratonlarının (21 kilometre koşuları) en hızlı ikinci kadın atleti olmuştu.

Etkinlikte Gudeta'nın en büyük rakibi ise Kasım 2018'de düzenlenen Vodafone 40. İstanbul Maratonu'nda kadınlar parkur rekoru kıran Ruth Chepngetich olacak. Kenyalı atlet, İstanbul’da elde ettiği derecenin ardından ocak ayında Dubai Maratonu'nda yeni bir rekora daha imza atarak tüm zamanların en hızlı üçüncü kadın atleti unvanını elde etmişti.

 

Kadınlar kategorisinde Gudeta ve Chepngetich'in en güçlü rakipleri ise Etiyopyalı atletler Meseret Belete ve Hiwot Gebrekidan ile Moldovalı sporcu Lilia Fisikovici olacak.

ERKEKLERDE DE İDDİALI İSİMLER TER DÖKECEK

Vodafone 14. İstanbul Yarı Maratonu'nda erkekler kategorisinde de iddialı atletler podyuma çıkmaya çalışacak.

Dünyanın tüm zamanlardaki en hızlı 11. erkek maratoncusu Etiyopyalı Guye Adola, 2014 yılında Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi de 59.06'lık derecesiyle kariyerinin en önemli başarısını elde etmişti. Bu yıl İstanbul'da koşacak Etiyopyalı sporcu, 2017 Berlin Maratonu'nu ise ikinci sırada tamamlamıştı.

Adola'nın organizasyondaki en zorlu rakiplerinden biri ise vatandaşı Amedework Walelegn olacak. Walelegn, geçtiğimiz yıl Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'nda 59.50'lik derecesi ile yarış rekoru kırarak şampiyon olmuştu. Etiyopyalı atletin elde ettiği bu derece sayesinde Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, dünyada bir saatin altında koşulan sayılı yarı maratonlardan biri olmuştu.

Erkeklerde Etiyopyalı Adugna Takele, Kenyalı Peter Kwemoi ile Shadrack Kiplagat ve Bahreynli Aweke Ayalew de derece elde edebilmek için koşacak.

 TEMPOYU HELMUT WINTER BELİRLEYECEK

Tavşan atlet yönetiminin tecrübeli ismi Alman Profesör Helmut Winter tarafından koordine edilecek sistem ile 21 kilometre yarışında elit atletlerin tempo tutması sağlanacak.

Helmut Winter, kasım ayında düzenlenen Vodafone 40. İstanbul Maratonu'nda bu sistem ile hem erkekler hem de kadınlar kategorilerinde parkur rekorlarının kırılmasının zeminini hazırlamıştı.

Elit ve tavşan atletlerin hedef koşu dereceleri girilen sistem sayesinde yarış esnasında sistemin kurulu olduğu ekran, kronometre taşıyan araçlara monte edilerek elit ve tavşan atletlerin önünden ilerliyor. Sporcular her kilometre geçişinde derecelerini görerek kendi performansını ve hedeflediği sürenin ne kadar ilerisinde veya gerisinde olduğunu görüp, temposunu düzenleme imkanına sahip olabiliyor.


istanbul, maraton, helmut, koşu, kronometre
ÖNCEKİ Kulis: Büyükşehirlerde muhtarlık bitiyor SONRAKİ Hatay sınırından acı haber: 1 asker şehit