• USD  5,31
  • EURO  6,01
  • BORSA  101.728,51
  • ALTIN  225,70
SON DAKİKA

Kamu yönetimine, bürokrasiye yeni düzen

Kamu yönetimine, bürokrasiye yeni düzen

28 Haziran 2018 10:11

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte bürokrasi de yeniden şekilleniyor. Başbakanlık’taki personel ve kurumların yerleri değişiyor, yeni dönemde vatandaş memnuniyeti ön planda olacak.


24 Haziran seçimleriyle birlikte Türkiye'de yönetim sistemi değişti. Sabah'tan Faruk Erdem'in yazısına göre sistem değişikliği ile birlikte bürokraside de önemli değişiklikler meydana gelecek. Özellikle kaldırılan Başbakanlık makamına bağlı kurumlar ve personelin yeni yerleri de belli oluyor. Söz konusu değişikliklerle ilgili kararnamelerin 8 Temmuz'dan sonra çıkması bekleniyor. Son şekli verilme aşamasında olan çalışmaya göre yenilikler şöyle:
Yeni dönem başlıyor! Sil baştan değişiyor
 

BAŞBAKANLIK PERSONELİ

Başbakanlık uzmanları TBMM ye ve Kamu Denetçiliği Kurumu'na geçecek. Başbakanlık müfettişleri Devlet Denetleme Kurulu'na müfettiş olarak atanacaklar. Bunların ücretleri Sayıştay personeline endeksli olacak.


Başbakanlık'ta görev yapan müşavirler araştırmacı olarak diğer kurumlara nakledilecek. Başbakanlıkta görev yapan personel kazanılmış haklarında kayıp olmadan Devlet Personel Başkanlığı'na bildirilecek. Personel aynı unvanlarıyla birlikte yeni kurumlara atanacak.

Başka illerde görev almak isterse, talepleri yerine getirilecek. Devler Arşivleri Genel Müdürlüğü personeli ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlanacak.


Yatırım Ofisi'nde yıllık programlarda öngörülen yatırım izinleri verilecek. C


 


başbakanlık, yatırım, devlet, kültür, kültürturizm
ÖNCEKİ Cem Yılmaz'dan sürpriz itiraf SONRAKİ Emekli maaş zammı belli oldu