• USD  5,79
  • EURO  6,40
  • BORSA  108.869,14
  • ALTIN  271,93
SON DAKİKA

Kemal Sunal kaybetti Hülya Koçyiğit kazandı

Kemal Sunal kaybetti Hülya Koçyiğit kazandı

04 Eylül 2018 10:20

Kemal Sunal'ın ailesi ile Hülya Koçyiğit'in yapım şirketi arasındaki telif davası sonuçlandı. Mahkeme film haklarını yapımcıya devretti.


Türk sinemasının usta oyuncularından Kemal Sunal’ın ailesinin, 36 filmden telif alamadıkları gerekçesiyle Gülşahn Film’e açtıkları davada karar belli oldu. Filmlerin 1995’ten önce çekildiğini söyleyerek davanın reddini isteyen Gülşen Film, mahkeme tarafından haklı bulundu.

Medyaradar’da yer alan habere göre Kemal Sunal’ın oğlu Ali Sunal, kızı Ezo Sunal ve eşi Gül Sunal ile Hülya Koçyiğit-Selim Soydan çiftine ait olan Gülşah Film arasında beş yıldır devam eden telif davası sonuçlandı. Aile, Kemal Sunal’a ait 36 filmin, sinema gösterimleri dışında Gülşah Film tarafından yıllarca çeşitli televizyon kanallarına satıldığını, bu filmlerin sayısız kez yayınlandığını, davalı şirketin ciddi maddi gelir elde ettiği halde kendilerine herhangi bir telif ödenmediğini belirtmişti.

KARAR BOZULDU; HAKLAR YAPIMCIYA DEVREDİLDİ

Davalı Gülşah Film ise dava kapsamında bahsi geçen filmlerin en eskisinin 1975, en yenisinin ise 1990 yılı yapımı olduğunu vurgularken, 1995’ten önce yapılan filmlerle ilgili kanunda herhangi bir düzenleme olmadığını öne sürerek davanın reddini istedi. Mahkemenin, Sunal Ailesi’nin yaklaşık 850 bin lira telif hakkı kazandığına hükmetmesine rağmen Gülşah Film’in itirazının ardından dosyanın Yargıtay’a taşınması her şeyi değiştirdi. Yargıtay, davayı Gülşah Film lehine bozdu; dava yeniden görülmeye başlandı. Mahkemenin iki ay önce çıkan gerekçeli kararında; Gülşah Film haklı bulundu. Mahkeme, hakların yapımcıya devredildiğini söyleyerek davanın reddine karar verdi.

 

 
 


Mahkeme, yargıtay, kemal sunal, gülşah film
ÖNCEKİ İngiltere’de Karius şaşkınlığı SONRAKİ Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde