• USD  5,28
  • EURO  6,00
  • BORSA  100.784,78
  • ALTIN  217,57
SON DAKİKA

Kritik sınırın altında çoğunluğu kaybediyor

Kritik sınırın altında çoğunluğu kaybediyor

11 Haziran 2018 09:11

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü 'Seçimle ilgili çarpıcı simülasyon' başlıklı yazısında uluslararası bankacılık ve finans kuruluşlarının analizlerinin sonuçlarını köşesine taşıdı.


24 Haziran seçim sonuçları için uluslararası bankacılık ve finans kuruluşlarının çalışmalarına köşesinde yer veren Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, çalışmaların iki ayaktan oluştuğunu bunu, ilkinin Cumhurbaşkanlığı seçimi, ikincisinin ise Meclis'teki denge olduğunu söyledi.


Selvi, analizlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk turda seçimi kazanacağının üzerinde durulduğunu aktardı. Selvi, Erdoğan'ın oy oranı olarak 16 Nisan halk oylamasındaki bir denge üzerinde durulduğunu söyledi. İkinci tura kalma ihtimalinde ise Erdoğan'ın oy oranının daha da artacağının belirtildiğini aktardı.

Meclis dengesine ilişkin olarak ise Selvi, Cumhur İttifakı'nın oy oranlarının 37 ile 55 arasında analiz edildiğini, Millet İttifakı'nın ise 30-48 arasında ele alındığını söyledi.

Selvi, HDP'nin ise baraj riskinin çalışmalarda azaldığının görüldüğünü aktardı. HDP'nin baraj altında kalma ihtimalinin azalmakla birlikte varlığını koruduğuna dikkat çekildi. HDP ile ilgili değerlendirmelerin baraj üstü esas alınarak yapıldığını söyleyen Selvi, yüzde 10 ile 14 arasındaki oranlar üzerinden hesaplamalar yapıldığını söyledi.

CUMHUR İTTİFAKI'NIN KRİTİK SINIRI

Millet İttifakı için kritik sınırın yüzde 38 olduğunu aktaran Selvi, bu oranın Cumhur İttifakı için yüzde 45 olduğunu yazdı. Cumhur İttifakı bu oranın altına gerilediğinde Meclis'teki çoğunluk muhalefete geçiyor.

Yazının tamamı için tıklayın


http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/abdulkadir-selvi/secimle-ilgili-carpici-simulasyon-40863736


hdp, ittifak, cumhur, abdulkdir selvi
ÖNCEKİ NYT'den çarpıcı erken seçim analizi SONRAKİ 15 Temmuz'un yeni sırları ortaya çıktı