• USD  6,29
  • EURO  7,39
  • BORSA  97.988,16
  • ALTIN  242,16
SON DAKİKA

Wall Street Journal muhabirine hapis cezası

Wall Street Journal muhabirine hapis cezası

11 Ekim 2017 12:10

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin Türkiye muhabiri Ayla Albayrak 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı


Euronews'te yer alan habere göre Karara tepki gösteren Amerikan Wall Street Journal gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Gerard Baker, “Bu dengeli ve bağımsız bir gazeteciye yönelik tamamen yersiz ve yakışıksız bir cezalandırma.” dedi.

Kararı temyize götürmeyi planlayan gazeteci Albayrak ise “Türkiye’deki mevcut atmosferi göz önünde bulundurursak, bu karar beni hiç de şaşırtmamalıydı ama yine de şaşırttı.“dedi.

Albayrak hakkında WSJ’de 19 Ağustos 2015 tarihli “Türkiye’nin Kürt çoğunluklu bölgesinde kent savaşı kızışıyor” başlıklı haberi sonrası soruşturma başlatılmıştı

Söz konusu mahkeme kararının ABD-Türkiye arasında vize krizinin patlak verdiği zamana denk gelmesi dikkat çekti.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, New York'ta bulunan Albayrak, temyize gideceğini açıkladı. Türk ve Finlandiya vatandaşlığı bulunan Albayrak karar ile ilgili şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'deki mevcut atmosfer düşünüldüğünde bu korkunç karar benim için sürpriz olmamalıydı, ancak oldu."

Wall Street Journal gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Gerhard Baker kararla ilgili "Bu dengeli bir Wall Street Journal haberini cımbızlayan temelsiz bir cezai kovuşturma ve çok yersiz bir mahkumiyet" dedi.


new york, wsj, temyiz, hpis, ayla albayrak, ahkeme, gerhard baker
ÖNCEKİ İki ABD'li sporcuya vize verildi SONRAKİ CHP'li vekilin sıradışı eylemi