• USD  16,88
  • EURO  17,83
  • BORSA  2.554,08
  • ALTIN  992,10
SON DAKİKA

Cannes Film Festivalinde Ukrayna için Çıplak Protesto

Cannes Film Festivalinde Ukrayna için Çıplak Protesto

21 Mayıs 2022 12:34

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı sürdürdüğü operasyonu protesto eden bir kadın, Ukrayna bayrağı rengine boyadığı bedenindeki "Bize tecavüz etmeyi bırakın!" sözleriyle dünyaya mesaj verdi.


Bu yıl 75'incisi düzenlenen Cannes Film Festivali'nin dördüncü gününe kırmızı halıdaki çıplak protesto gündem oldu. 
19 

Idris Elba ve Tilda Swinton'ın başrolleri paylaştığı 'Three Thousand Years of Longing' filminin gösterimi öncesi yapılan kırmızı halı geçidinde, ismi açıklanmayan protestocu, üzerindeki kıyafetleri yırttı ve Ukrayna bayrağı renkleriyle kaplanmış vücudundaki "Bize tecavüz etmeyi bırakın" yazısıyla operasyonu protesto etti.

 Vücuduna yazdığı mesajı yüksek sesle de dillendiren ve kırmızı halının ortasında "Bize tecavüz etmeyin!" diye bağıran protestocuya güvenlik görevlileri müdahale etti.
Güvenlik görevlileri çıplak protestocunun üzerini ceketle örtmeye çalıştı. O anlar sosyal medyada gündem oldu. Fransız aktivistin yaptığı eylemi, SCUM adlı feminist grup sosyal medyadan paylaşarak sahiplendi. Grup, protestoyu, "Bir SCUM aktivisti, savaş bağlamında Ukraynalı kadınlara uygulanan cinsel şiddeti kınamak için Cannes Film Festivali'nin kırmızı halısına giriyor" sözleriyle duyurdu.
Festival, Ukrayna'daki operasyonla ilgili birçok tartışmanın ortasında gerçekleşiyor. Resmi Rus delegasyonları ve Putin'i destekleyen basından gazeteciler etkinliğe kabul edilmezken, dün Rus oligark Roman Abramovich tarafından desteklenen bir film festivalde yayınlandı.

Festival direktörü Thierry Fremaux, festival başlarken yaptığı açıklamada, tüm parıltının yanı sıra Cannes'ın Ukrayna'daki operasyonu gündemde tutmayı hedeflediğini söyleyerek, “Birlikte harika bir festival geçireceğiz. Ukrayna'yı düşünmeyi hiç bırakmadan sinema hakkında çok düşüneceğiz" dedi.

Cannes'ın kırmızı halısı protestolara yabancı değil. 2018'de 82 kadın film endüstrisindeki cinsiyet eşitsizliğini protesto etmişti. Birkaç gün sonra da kırmızı halıda ırkçılık karşıtı bir protesto da yapılmıştı.


protesto, ukrayna, cannes
ÖNCEKİ İyi Parti cephesinden Özdağ-Soylu tartışmasına ilk yorum! SONRAKİ Konut Kira Artışına Hollanda Modeliyle Fren...