• USD  6,82
  • EURO  7,59
  • BORSA  105.520,47
  • ALTIN  381,41
SON DAKİKA

CHP: Sokağa çıkma yasağı için ne bekleniyor?

CHP: Sokağa çıkma yasağı için ne bekleniyor?

06 Nisan 2020 15:11

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak MYK gündemiyle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Öztrak, ''Sokağa çıkma yasağı için ne bekleniyor? Herkes sizin gibi saraylarda köşklerde koruma altına alınmıyor'' dedi.


Öztrak'ın açıklamalarından satır başları:

Bu tür salgınlarda en kritik gösterge bulaşma hızıdır. Türkiye'de ilk teşhisn üzerinden 27 gün geçti. Vaka sayısı 27 bini geçti. Ülkemizde salgın çok hızlı yayılıyor. 

Daha katı önlemleri içeren evde tutu kararının olmasını gerektiğini hep ifade ettik. Sokağa çıkmanın kısıtlanması adına çağrı üstüne çağrı yaptık. 27 gün sonra nihayet 30 büyühşehir ve Zonguldak'ta giriş çıkışlar yasaklandı. Maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Kuşkusuz bunlar gereklidir ancak bunlar yeterli değildir. İktidar sorunu çözmek yerine sorunu geriden takip etmeyi tercih ediyor. Bir yandan trafiği keserken diğer yandan işçi servisleri işçi taşıyor. 

İlçeler arasındaki hareketliliği durdurmadan slagında mücadele etmek mümkün değil. Daha salgının başındayız. Daha işin başındayken yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranı aşmış durumda.

Sokağa çıkma yasağı için ne bekleniyor?

Sokağa çıkma yasağı için ne bekleniyor? Herkes sizin gibi saraylarda köşklerde koruma altına alamıyor. Saraylardakiler 4 günde bir test yaptırırken, vatandaşımız test yaptırmayı bekliyor. 

İktidar bu salgında çalışma çağındkai nüfusu evde tutma kararında kararlı görülüyor. İktidar önce 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı getirdi, sonra 18-20 yaş arası 1 milyon 385 bin gencin çalıştığını fark etti. Kamu kurumlarında veya sigortalı çalışan 18-20 yaş arası gençlerin sokağa çıkmasına izin verdi. Ancak bunların arasında 420 bin gençler sigortalı çalışıyor. Peki sigortası olmayan gençlerimiz evine nasıl ekmek götürecek. 915 bin genci ne yapacaksınız?

Yeni bir Saray modeli

Bizde ekektrik ve doğal gaz faturaları evlere gönderilmeye devam ediyor. Bir de evlere gönderilen İBAN numarası var. Bu pandemi zamanında millete İBAN verip para isteyen başka ülke var mıdır, sanmıyorum. 

Yepyeni bir model, yeni İBAN modeliyle ekonomi literatüründe yeni bir Saray modeli. Önceki hükümetler 79 yılda 713 milyar dolar kaynak kullanmış. Bunlar ise 17 yılda, 2 trilyon 356 milyar dolar, yani 3.5 katı kadar para kullanmışlar. Şimdi soruyorum nereye gitti bu paralar? Bu kadar apraya kadar, kasayı tüketmişler. Milletin bağışına zekatına göz dikmişler.


chp, akp, Saray, Açıklama, faik öztrak
ÖNCEKİ Kadın kuaförüne kumar baskını SONRAKİ Evde kalamayan 14 işçi koronavirüsten yaşamını yitirdi