• USD  7,83
  • EURO  9,34
  • BORSA  1.343,96
  • ALTIN  455,16
SON DAKİKA

Damat işi biliyor haberine beraat...

Damat işi biliyor haberine beraat...

27 Ekim 2020 11:48

Bakan Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahında arazi aldığına ilişkin haberi gerekçe gösterilerek ‘hakaret’ iddiasıyla yargılanan gazeteci Hazal Ocak beraat etti.


Cumhuriyet gazetesi muhabiri Hazal Ocak hakkında, 20 Ocak 2020 tarihinde yayımlanan “Damat işi biliyor” başlıklı haberinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a “yazılı basın yoluyla hakaret ettiği” iddiasıyla açılan davada karar çıktı.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada savunma yapan Ocak, haberin hakaret değil kamuyu bilgilendirmek amacıyla gazetecilik faaliyeti kapsamında yapıldığını söyledi.

Gazeteci Ocak, haberdeki unsurların eleştiri sınırları içinde olduğunu da ifade etti.

Duruşma savcısı da “Çoğulcu demokrasinin gereği olarak bireylerin bilgiye serbestçe erişmelerini, olumlu ve olumsuz görüşlerini özgürce ifade özgürlüğü ile yakından ilgilidir” diyerek Bakan Albayrak’a “hakaret”ten yargılanan Ocak’ın
beraatini istedi.

Mahkeme, gazeteci Hazal Ocak’ın beraatine karar verdi.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinden yayımlanan “Damat işi biliyor” başlıklı habere erişim engeli getirilmiş, haberde imzası bulunan muhabir Hazal Ocak hakkında da soruşturma başlatılmıştı.

Bakan Albayrak’ın babasının 2003 yılında, kendisinin de 2012 yılında Kanal İstanbul güzergahında arsa satın aldığına dair haber yapan Ocak hakkında başlatılan soruşturma tamamlanarak, davaya dönüşmüştü.


mahkeme, berat albayrak, hazal ocak
ÖNCEKİ İstanbul, 4-5 kişiden fazlasının oturup bir yerde yemek yemesine uygun değil SONRAKİ Ahmet Kural için istenen ceza belli oldu