• USD  7,81
  • EURO  9,35
  • BORSA  1.328,73
  • ALTIN  452,29
SON DAKİKA

Engelli otomobillerine ÖTV muafiyeti

Engelli otomobillerine ÖTV muafiyeti

17 Kasım 2017 08:02

TBMM'de görüşülen 'torba tasarı'nın engelliler için ÖTV muafiyetini düzenleyen maddesine ilişkin verilen önerge kabul edildi


TBMM Genel Kurulunda "Torba tasarı" olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının üçüncü bölümü üzerinde görüşmeler devam ediyor.

Tasarının, engelliler için ÖTV muafiyetini düzenleyen maddesine ilişkin Ak Parti milletvekillerinin verdiği önerge kabul edildi. Buna göre, engelliler için ÖTV muafiyeti, hesaplanması gereken ÖTV ve diğer her türlü vergiler dahil bedeli 200 bin TL'yi aşmayan araçlar için uygulanacak. Motor silindir hacmine bakılmaksızın bu araçlar istisna kapsamına alınacak.

200 bin liraya kadar olan araçlar

Düzenleme 1 Ocak 2018'den itibaren geçerli olacak. Önergenin gerekçesinde şu ifadeler kullanıldı:

"Önergeyle malul ve engelliler tarafından ÖTV istisnası kapsamında iktisap edilebilecek taşıtlara ilişkin motor silindir hacmi sınırlandırmasının kaldırılması, ayrıca tasarıda yer alan mezkur bentler kapsamında iktisap edilebilecek taşıtlara ilişkin ÖTV matrahı esas alınarak yapılan belirlemenin, anahtar teslim bedeli 200 bin TL'ye kadar olan taşıtların alınabilmesine imkan sağlayacak şekilde değiştirilmesi amaçlanmaktadır."

Bazı içeceklerin ÖTV oranı değişti

AK Parti milletvekillerinin, tasarının bazı içeceklere ÖTV oranını da düzenleyen 76. maddesine ilişkin değişiklik önergesi de oylanarak kabul edildi. Buna göre, sade gazozlar, meyveli gazozlar, limonatalar, nektarlar, alkolsüz biralar, enerji içerecekleri, soğuk çay ve meyveli içeceklerden yüzde 10 ÖTV alınacak. Öte yandan sebze suları, yüzde yüz meyve suları, doğal mineralli doğal maden suyu ile üretilmiş, tatlandırılmış, aromalandırılmış meyveli-gazlı içecekler (meyveli soda) ise kapsam dışında tutuldu


ak parti, tbmm, torba yasa, limonata, nektar
ÖNCEKİ Mahir Ünal: Vahdettin de bizim Atatürk de bizim SONRAKİ Erdoğan: MHP ile her türlü adımı atmaya hazırız