• USD  6,86
  • EURO  7,73
  • BORSA  115.748,47
  • ALTIN  392,14
SON DAKİKA

Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesi skandal çağrı

Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesi skandal çağrı

09 Kasım 2019 09:59

Demokrat Chris Van Hollen, Başkan Donald Trump’la görüşecek olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın davetinin geri çekilmesi gerektiğini söyledi, başkanın davetinin “çok çirkin” olduğunu savundu.


Senatör Van Hollen, “Türkiye, Suriyeli Kürt müttefiklerimize saldırdıktan ve IŞİD'e karşı mücadelemizi baltaladıktan sonra Erdoğan'ın Beyaz Saray ziyaretiyle ödüllendirilmesi, dışarıya son derece kötü bir mesaj veriyor. Sizi temin ederim, Başkan'ın Erdoğan ziyaretini geri çekmesi için bugün ABD Senatosu'nda oylama yapılsa, yüzde 100 oyla kabul edilir” dedi.

Uzun vadede Türkiye'nin NATO üyesi olarak kalmasının ABD'nin çıkarına olduğunu söyleyen Van Hollen, “Ancak bunun yolu, ‘Sizi Beyaz Saray'da ağırlayacağız. İstediğiniz her şeyi de vereceğiz. Gidin Suriyeli Kürt müttefiklerimize saldırın' demek değil. Bunun yolu NATO çıkarlarına açıkça ters olan meselelere karşı çıkmak” diye konuştu.

TASARI BÜYÜK ÇOĞUNLUKLA GEÇER İDDİASI

Suriyeli Kürtlere saldırılmasının, ABD'nin güvenilirliğine dünyanın birçok yerinde zarar verdiğini de söyleyen Amerikalı senatör, bunun bölgede Rusya'nın güçlenmesine neden olduğunu da savundu.


Amerika’nın Sesi’nin aktardığı habere göre; Van Hollen, “Tüm bu süreç tam bir felaket ve bazı hasarların giderilmesi artık imkansız olacak. Ancak Senatör Lindsey Graham ve ben hâlâ bir şeyleri kurtarmaya çalışıyoruz” dedi.

Chris Van Hollen, Türkiye'ye herhangi bir yaptırım tasarısının bugün Senato Genel Kurulu'na getirilmesi durumunda, veto edilemeyecek bir çoğunlukla geçeceğini de savundu.


türkiye, abd, chrs van hollen
ÖNCEKİ Belediye Meclisinde Atatürk protestosu SONRAKİ Korkunç olayda da Siyanür kullanılmış...