• USD  6,82
  • EURO  7,57
  • BORSA  105.520,47
  • ALTIN  379,24
SON DAKİKA

Genç veterinere tecavüz edip diri diri yaktılar

Genç veterinere tecavüz edip diri diri yaktılar

02 Aralık 2019 19:56

Hindistan'da, kadın veterinerin tecavüze uğradıktan sonra diri diri yakılması ülkeyi ayağa kaldırdı. Kadına şiddet olaylarının gün geçtikçe zirveye çıktığı ülkede sabrı taşan halk, protesto için sokaklara döküldü.


Hindistan'da 27 yaşında bir veterinerin toplu tecavüze uğradıktan sonra yakılarak öldürülmesi üzerine binlerce protestocu, polis karakolu önünde toplanarak katillerden hesap sorulmasını talep etti. Polis yetkilileri, üç memuru açığa aldıklarını açıkladı.

Veterinerin aile üyeleri, siyasetçilerden ve kolluk kuvvetlerinden gelen ziyaret taleplerini reddederek yetkilileri bu tür olaylara karşı harekete geçmeye çağırdı.Çarşamba günü kaybolan maktulün cesedi yanmış bir şekilde bulunmuştu. Polis yetkilileri, veterinerin öldürülmeden önce toplu tecavüze uğradığını açıklamıştı.

Soruşturma kapsamında dört erkek gözaltına alındı. Erkeklerden ikisinin ailesi, suçlu bulunmaları durumunda oğullarının cezalandırılması çağrısında bulundu. The Press Trust of India'ya konuşan annelerden biri "Ne ceza gerekiyorsa verilsin. Benim de kızım var" dedi.

Hint yasalarına göre adı açıklanmayan maktulü anmak için ülke genelinde etkinlikler düzenlendi. Maktulün yaşadığı Haydarabat'taki Şamşabat mahallesine girişleri engelleyen protestocular, "Medyayı, polisi ve yabancıları istemiyoruz. İcraat ve adalet istiyoruz" pankartları taşıdı.

Ana muhalefetteki Kongre Partisi Genel Sekreteri Priyanka Gandhi Vadra "Toplum olarak bu tür korkunç olaylar karşısında konuşmaktan fazlasını yapmalıyız" dedi ve ekledi:

"Zihinlerimiz kadınların her gün karşı karşıya kaldığı vahşeti reddedecek şekilde sarsılmalı."

Hint yasalarına göre tecavüz mağdurlarının isimleri öldükten sonra dahi açıklanamıyor. Fakat veterinerin adı, Twitter'da olayı protesto edenlerin kullandığı etiketlerle ülke gündeminin ilk sırasına yerleşti.


protesto, Hindistan, veteriner
ÖNCEKİ Bakan Selçuk: Avrupa ülkesini asgari ücret konusunda geride bıraktık SONRAKİ Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, teknolojik cihazlarda yerli yazılım şartı yasasını imzaladı