• USD  8,06
  • EURO  9,67
  • BORSA  1.408,14
  • ALTIN  460,38
SON DAKİKA

Gülben Ergen Yazarlıktan 25 Bin Lira Maaş Almış

Gülben Ergen Yazarlıktan 25 Bin Lira Maaş Almış

08 Nisan 2021 11:49

Medyafaresi.com-Özel Haber-Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici'nin Saray'ın Medyası adlı kitabında ilginç bilgiler yeraldı. Bir zamanların amiral gemisi Hürriyet'in ekinde yazılar yazan Gülben Ergen'e aylık 25 Bin lira Maaş ödendiği ortaya çıktı 

Medya Ombudsmanı  Faruk Bildirici'nin yeni kitabı Sarayın Medyası'nda bir zamanların Amiral gemisi olan Hürriyet Gazetesinde yaşanan olaylar da yeraldı.

Kitabın ilgili bölümü şöyle ;


    ''Gülben Ergen’in bir şarkıcı ve oyuncu olarak söyleşi yapması etik açıdan sorunlar yaratıyordu. Kendisinin de rol aldığı “Vezir Parmağı” filmiyle ilgili olarak Mahsun Kırmızıgül ile söyleşi yapmasını Okur Temsilcisi olarak eleştirmiştim. Kendi oynadığı filmin tanıtımını yapması yanlıştı. Gazete yönetiminin buna izin vermesini bir türlü anlaşamamıştım.  Onca gazeteci dururken, yazı çiziyle ilgisi olmayan bir sanatçıya sayfalar açılıyordu.
    Üstelik Gülben Ergen, muhabir ve editörlerin yanından bile geçemeyeceği kadar yüksek ücret alıyordu; ayda 25 bin lira. Mehmet Soysal, gazetede tasarruf önlemleri görüşülüp, tenkisat için çalışanların aldığı ücretlere bakarken farketmişti Gülben Ergen’in aldığı bu parayı. “Ona bu kadar para vereceğimize dört-beş editör çalıştırırız” demişti.
    Demirören döneminde Hürriyet’teki ender olumlu gelişmelerden biri diyebilirim bu karar için…  
 
 
 
     45 çalışana postayla zarf
     Demirörenler, Vatan ve Milliyet’te uyguladıkları mali haklarını isteyenlere mahkeme yolunu gösterme tavrına aynen Hürriyet’te de başladılar. Kasım 2019’da işten attıkları 45 gazeteciye kuruş bile ödemediler. 
   Üstelik bu arkadaşları, medya tarihinde pek görülmedik biçimde ev adreslerine gönderdikleri tebligatlarla işten çıkarmışlardı. Çalışanlara posta yoluyla ulaşan tebligatta tek satırlık matbu bir gerekçe yer alıyordu:
     “Yönetim kurulunun işletmesel kararı uyarınca iş akdiniz 25 Ekim 2019 itibariyle feshedilmiştir. Bilginizi rica ederiz.”
    Asıl gerekçe atılanların hemen tamamının sendikalı olmasıydı. Doğan Medyanın Demirörenler’e satışından sonra güvence arayışına girdikleri için sendikalı olmuşlardı. Demirörenler’in de Doğan Grubu gibi sendika düşmanı olduğunu unutmuşlardı.
     Artık gazetenin yönetiminde söz sahibi olan kişi Meltem Demirören’di. Mehmet Soysal, önce Demirören Medya künyesinden çıkarılmış ve yazılarının Milliyet’te yayımlanmasına son verilmiş, Eylül 2019’da da Hürriyet’in İcra Kurulu Başkanlığı ile Murahhas Kurul üyeliğinden ayrıldığı açıklanmıştı. Hürriyet’te yazar olarak devam ediyordu.
      Nedense Yönetim Kurulu’nun 45 kişiyi işten atma kararından Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar’ın bile haberi yoktu. O da sonradan öğrendi işten çıkarmaları. Tepki olarak Genel Yayın Yönetmenliği’nden istifa etti. Munyar’ın ardından yazarlar Gülse Birsel ve Ayşe Arman da ayrıldı Hürriyet’ten. 
    Gazetedeki tepkiler bununla sınırlı kaldı; anlı şanlı diğer yazarlar hiçbir şey olmamış gibi Hürriyet’te yazmaya devam ettiler. Eften püften, iktidarın tepkisini çekmeyecek konularda yazabilmek uğruna, Hürriyet’in iktidar yanlısı bir kimliğe bürünmesine vitrindeki varlıklarıyla meşruiyet kazandırmayı da içlerine sindiriyordu bu yazarlar


hürriyet, faruk bildirici
ÖNCEKİ Tekel Bayilerine Tarikatçilerden Taciz SONRAKİ Altaylı'dan Ahmet Hakan'a: yanlışlık olduğuna değil bizi, annenizi bile inandıramazsınız