• USD  6,45
  • EURO  7,18
  • BORSA  88.125,04
  • ALTIN  318,91
SON DAKİKA

Haliç havadan da geçilecek

Haliç havadan da geçilecek

23 Temmuz 2016 10:46

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı meclis toplantılarında Eyüp-Pierre Loti -Miniatürk Teleferik Projesi kabul edildi.


Eyüp’ten önemli turizm noktalarından biri olan Pierre Loti’ye uzanan teleferik hattı 2005 yılında faaliyete geçmişti. Bu hattın da yenilenerek, bir diğer önemli turizm noktası olan Miniatürk’e kadar uzatılması için düğmeye basıldı.

 

TELEFERİK HALİÇ’İN ÜZERİNDEN GEÇİLECEK 

2 kilometre uzunluğunda ve 3 duraktan oluşacak Eyüp-Pierre Loti -Miniatürk Teleferik Hattı, Haliç vapur iskelesi yanındaki Eyüp istasyonundan başlayarak, önemli bir turistik merkez olan Pierre Loti Tepesi’ne ulaşıyor. Hattın devam ile Haliç’in üzerinden geçilerek başka önemli bir turistik merkez olan Miniatürk’e ulaşılacak.

ESKİ HAT YENİLENECEK

Eyüp-Pierre Loti arasında çalışan eski teleferik hattı, hız ve taşıma kapasitesi düşük olduğundan dolayı kaldırılarak aynı güzergahta daha modern, hızlı ve taşıma kapasitesi yüksek yeni hat kurulacak.

1 SAATLİK SÜREDE 1 BİN 500 YOLCU TAŞINACAK

Eyüp ile Miniatürk arasındaki yolculuk süresini 7 dakikaya kadar düşürecek proje ile saatte bin 500 kişi taşınacak. Toplam uzunluğu 2 kilometre olan hat 8 kişilik kabinlerden oluşacak.

14 AY İÇİNDE TAMAMLANACAK

İhale süreci devam eden projenin yapımına bu yıl içinde başlanması, yer tesliminden itibaren ise 14 ay içinde tamamlanması bekleniyor.

EYÜP BELEDİYE BAŞKANI AYDIN: TURİZM VE EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Eyüp’teki teleferik projesini değerlendiren Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, "Mevcut teleferik hattı yetmiyordu. Turizm ve ekonomiye müthiş katkısı olacak. Yabancı turist kadar, yerli turiste de hitap eden özel ve nezih bir yer olan Pierre Loti’de yeni hattın lsaatte 1500 yolcu taşıması planlanıyor. Eyüp büyüyor, Eyüp gelişiyor, Eyüp ilerliyor. Çalışmaların şehrimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

HALİÇ’TE TURİZME HEM HAVA HEM KARA DESTEĞİ

Haliç bölgesindeki turizm alanlarının gelişmesinin amaçlandığı teleferik projesinin yanı sıra, geçtiğimiz aylarda Haliç kıyısı boyunca tramvay hattı yapılması için karar verilmişti. Tramvay projesine göre, Eminönü’nden Alibeyköy’e uzanan sahil hattında tramvay güzergahı ve bisiklet yolları oluşturulacak. Teleferik Eyüp istasyonunda Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı ile entergre olacak.


haliç, tramvay, İBB, eyüp, miniatürk
ÖNCEKİ O memurlar bir daha kamuda çalışamayacak SONRAKİ Gomez'in yerine Eto mu geliyor