• USD  28,93
  • EURO  31,30
  • BORSA  8.040,09
  • ALTIN  1.883,60
SON DAKİKA

İki katına çıkan okul masrafları cep yakıyor

İki katına çıkan okul masrafları cep yakıyor

27 Ağustos 2022 11:12

2022-2023 eğitim ve öğretim yılı 12 Eylül tarihinde başlayacak, veliler okul alışverişine başlarken kırtasiye fiyatları şimdiden iki katına çıkmış durumda


Adana’da kırtasiyecilik yapan Yunus Uludağ okul malzemelerinin güncel fiyatları hakkında, “Defter geçen sene 15 liraydı, bu sene 30 lira oldu. Geçen sene 12 lira olan kalem, 34 liraya yükseldi. Kalem açacağı fiyatı, 5 liradan 15 liraya sıçradı" dedi.
2022-2023 eğitim ve öğretim yılı 12 Eylül tarihinde başlayacak. Veliler okul alışverişine başlarken kırtasiye fiyatları şimdiden iki katına çıkmış durumda.


Ads by Kiosked
Adana'da esnafı ziyaret eden CHP Milletvekili Ayhan Barut'a dert yanan kırtasiyeci Yusuf Uludağ, ekonomik kriz nedeniyle yaşadıkları sorunları şöyle anlattı:

"Defter geçen sene 15 liraydı, bu sene 30 lira oldu. Geçen yıl 18 lira olan fotokopi kağıdı, bu sene 90 lira oldu. Geçen sene 12 lira olan kalem, 34 liraya yükseldi. Kalem açacağı fiyatı, 5 liradan 15 liraya sıçradı. Fiyatlar böyleyken vatandaş nasıl alacak, biz nasıl satacağız? Nasıl kâr sağlayacağız. Bu işe bir çözüm bulsunlar, destek versinler."

Kitap almak yerine fotokopisini çektirdiğini söyleyen bir veli ise “Bu sene 90 liralık kitap, geçen sene daha uygundu, 30 liraydı. Fiyatı arttığı için orijinalini almak yerine yarı fiyatına fotokopisini çektiriyorum. Bayağı bir zorluyor bizi. Fiyatlar ortada. Bizlerin düşünülmesi lazım. Zor şartlarda çalışıyoruz. Bir de gelip burada kitaplara harcamak üzüyor bizi” diyerek dert yandı.

Barut ise okulların açılmasına çok az bir süre kaldığına dikkat çekti ve esnafa, vatandaşa destek olunması gerektiğini söyledi. Barut, "İktidara çağrımız; parasız, nitelikli, bilimsel eğitimin önünü açın. Velilere ve esnafa sahip çıkın. Esnafımız, satamadığı için kirasını, stopajını, vergisini ödeyemiyor. Üstelik velilerin ihtiyacı sadece kalem, kitap, defter ve silgiyle sınırlı değil. Daha servis ücreti, yemek ücreti, önlük gibi ihtiyaçları var. Veliler zor durumda, esnaf zor durumda. Gelin, öğrencilerimizi, velilerimizi ve esnafımızı destekleyin" dedi. (ANKA)


ÖNCEKİ Faruk Bildirici: Bakan Bozdağ, Gülşen için yargıya talimat verdi SONRAKİ Gülşen'in cezaevinde ilk talebi kitap oldu