• USD  6,81
  • EURO  7,58
  • BORSA  105.520,47
  • ALTIN  381,32
SON DAKİKA

İlk raundun galibi Hillary oldu

İlk raundun galibi Hillary oldu

27 Eylül 2016 12:04

Clinton, yüzde 62 ile münazaranın galibi. Trump'ın oranı ise yüzde 27... CNN'nin başkanlık yarışı sürerken, Clinton'dan yana tavır koyduğunu belirtmekte fayda var.


Demokrat Başkan Adayı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Başkan Adayı Donald Trump, kozlarını ilk kez teke tek paylaştı.

Ekonomi başlığı münazarada ilk sırada yer aldı. Trump vergi iadelerine ilişkin savunmada kalırken, Clinton başkanlık seçimi öncesi en önemli konulardan biri olarak görülen Dişişleri Bakanlığı döneminde şahsi e-posta adresini kullanmasını “bir hata olarak” değerlendirdi. IŞİD’le mücadele de tartışmada geniş yer kapladı.


NBC Gece Haberleri’nin sunuculuğunu yapan Lester Holt’un moderatörlüğünü üstlendiği münazarada; İran’la varılan nükleer anlaşma, ABD’deki işsizlik, dış politika, ekonomi, Trump’ın Rusya lideri Putin’le ilişkisi ve ABD’nin kanayan yarası bireysel silahlanma masaya yatırıldı.

New York’taki Hofstra Üniversitesi’nde gerçekleştirilen münazarada Clinton, Trump’ı ırkçılık, cinsiyetçilik ve vergi kaçırmakla suçladı. Trump ise Clinton’ın ABD devleti için uzun yıllar verdiği hizmeti “kötü tecrübe” olarak nitelendirdi.

 

CNN’in haberine göre; Clinton, yaklaşık 41 dakika 12 saniye, Trump ise 46. 12 saniye konuştu. ‘Hesaplaşma’ esnasında 5 milyon tweet atıldı. Bunların yüzde 62’si Trump hakkında. 444 bini moderatör Lester Holt’la ilgili…

CNN’den Tal Kopan’ın iki başkan adayının da özgün olduğunu aktardı. Kopan’a göre Trump agresif ve sinirliydi. Ve bazen söyledikleri anlaşılmadı. Ancak temel politikalara bağlı kaldı ve büyük hatalar yapmadı.

Clinton ise sakin ve neşeli görünmeye çalıştı. Trump’ın aşırılıklarına gülüp geçti ve politikasına bağlı kaldı.

Kopan, iki adayın da iyi cevaplarının olmadığı anlara dikkat çekti.

 

Dünya medyası adayların beyanlarının gerçekliğini denetleyen ekipler kurdu. Örneğin CNN’nin fact-check takımı iki adayın da tartışma konularına ilişkin söylemlerini geçmişte yaptıkları açıklamarla karşılaştırarak değerlendirdi.

Gazeteci, araştırmacı ve editörler tartışmayı dinleyerek adayların açıklamalarını “doğru” “çoğunlukla doğru”, “doğru fakat yanıltıcı”, “yanlış” ve “karmaşık” ifadeleriyle etiketledi.

 
Siyasilerin, lobicilerin ve çıkar gruplarının beyanlarını inceleyen Politifact adlı grup, Clinton ve Trump’ın adaylıklarını duyurmalarından bu yana yaptıkları açıklamaları inceledi. Buna göre; Trump’ın beyanlarının yüzde 35’i ‘yanlış’. Clinton’da ise bu oran yüzde 10 seviyesinde…
Bu bağlamda CNN, münazara sırasında bilhassa Trump’ın gerçeklikle bağını kopardığını yazdı.

İngiliz Reuters haber ajansı, münazaranın Trump için disiplinli görünmek adına bir şans, Clinton için ise seçmen nezdindeki güvenilirliğini temin etmek adına bir fırsat olduğunu yazdı.


abd, Donald Trump, Başkanlık, hillary clinton, münazara
ÖNCEKİ Düğün hediyesi yalıyı terkediyor SONRAKİ 800 yıllık zeytin ağacı meyve verdi