• USD  7,38
  • EURO  8,73
  • BORSA  1.085,27
  • ALTIN  462,10
SON DAKİKA

Katliam ihalesi iptal edildi ama...

Katliam ihalesi iptal edildi ama...

12 Temmuz 2020 11:59

Dersim’deki dağ keçilerinin avlanması için açılan ihale tepkilerin üzerine iptal edildi. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 9 ilde onlarca kızıl geyik, çengel boynuzlu dağ keçisi ve yaban keçisinin avlanması için ihale açtığı ortaya çıktI.


Kamuoyunun tepkisi Dersim’deki dağ keçilerinin avlanması için açılan ihaleyi iptal ettirdi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “13 Temmuz tarihinde yapılacak olan ihale iptal edilmiş olup hazırlanacak rapor sonucuna göre hareket edilecektir” denildi. Açıklamada, “Tunceli’de bilimsel metotlarla envanteri yapılan ve 13.07.2020 tarihinde 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu çerçevesinde ihalesi yapılması hedeflenen yaban keçisi ihalesine yönelik sosyal, inanç, kaçak avcılık, yaban keçisi popülasyonu ve güvenlik açısından yerinde inceleme yapılarak bir rapor hazırlanması uygun görülmüştür” ifadeleri kullanıldı.

Dersim’deki dağ keçilerini katlettirmek için açılan ihale iptal edilirken, Bakanlık’ın onlarca ildeki yüzlerce kızıl geyik, çengel boynuzlu dağ keçisi ve yaban keçisinin avlattırılması için ihale açtığı ortaya çıktı. Bakanlığa bağlı bölge müdürlükleri, 9 ildeki toplam 140 yaban keçisi, kızıl geyik ve çengel boynuzlu dağ keçisini düzenleyeceği ihalelerle para karşılığında katlettirecek.

90 YABAN KEÇİSİ AVLATTIRILACAK

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı 7’nci Bölge Müdürlüğü de görev ve yetki sınırları içerisinde yer alan Adana, Mersin, Kayseri, Hatay ve Niğde illerindeki hayvanların katledilmesi için 16 Temmuz’da ihale düzenleyecek. İhaleyle Adana, Hatay, Kayseri, Niğde’de ve Mersin illerinde toplam 90 yaban keçisi avlattırılacak. Katlettirilecek yaban keçileri için 7 bin TL ile 30 bin TL arasında muhammen bedeller belirlendi.


dersim, av, geyik
ÖNCEKİ Uğur Dündar'dan Menderes hatırlatması... SONRAKİ Yunan Bakan: Atatürk’ün evi derhal soykırım müzesine dönüştürülmeli