• USD  7,81
  • EURO  9,48
  • BORSA  1.330,87
  • ALTIN  463,59
SON DAKİKA

Koronaya yakalanırsanız bunu sakın yapmayın

Koronaya yakalanırsanız bunu sakın yapmayın

20 Kasım 2020 15:10

Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Serpil Öcal, vaka sayılarındaki artışla birlikte toplumun en büyük korkusu haline gelen korona virüsle ilgili hiç bilinmeyen bir gerçeği açıkladı


Koronaya yakalanıldığında ne yapmak gerekiyor? Vitamin takviyesi almalı mı? Aspirin herkese faydalı mı? Evde maske takmalı mı? Evde bir kişi bile korona oldu mu ne yapılmalı? Hangi belirtilerde endişelenmemeli?

Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Serpil Öcal, Hürriyet Gazetesi’nden Aysel Alp’in sorularını yanıtladı. İşte Öcal’ın uyarı ve tavsiyeleri…

"KESİNLİKLE SIRTÜSTÜ YATMAYIN"


"Herkes için en hijyenik tedavi yeri evdir. Özellikle yaşlılara en iyi rehabilitasyon evdir, daha rahat hareket eder, yakınları, bakıcıları yanındadır. Hastanede moralleri düşeceğinden hastalıkla mücadeleleri zayıflayabilir. Dinlenmek ya da uyumak için uzandığınızda yüzüstü yatın. Kesinlikle sırtüstü yatmayın. Çünkü virüs en çok akciğerin arka alt loblarını yani sırtımızdaki lobları etkiliyor. Buraları açık tutmak için gündüz oturmak, yatıyorsak da yüz üstü yatmak çok önemli. Akciğer kapandığı zaman virüs daha hızlı çoğalıyor, zatürreye neden oluyor ya da mevcut zatürreyi ağırlaştırabiliyor."

"DIŞARIDAN EKSTRA TAKVİYE C VİTAMİNİ ALMAYIN" 

"Üç öğün meyve ve sebze tüketiyorsak yeterli C vitamini alıyoruz demektir. Dışarıdan ekstra C vitamini takviyesi almayın. Fazla C vitamini böbrek taşına neden oluyor. Kritik hastalarda C vitamininin antioksidan etkisi vardır ancak bazen kritik, ağır hastada C vitamini oksidan etki yapabiliyor. Yani yarar yerine zarar verebiliyor. D vitamini hiç acil değil. İyileştikten sonra seviyesine bakılıp, dozu doktor tarafından ayarlanarak alınmalıdır."

"HERKES ASPİRİN KULLANMAMALI"

"40 yaş üzeri şiddetli baş ağrısı, ateş, öksürüğü olup, ailede kalp hastalığı bulunanlara günde 1 tane 100 mg Aspirin almalarını öneriyorum. Yine semptomatik olup kendisi de kalp damar hastası olanlara ise Aspirin’in yanı sıra iğne ile kan sulandırıcı tedavi öneriyorum. Bunlar dışında kalanların Aspirin kullanmalarına gerek yok."


corona, öksürük
ÖNCEKİ Ali Babacan'dan Erdoğan'a flaş soru SONRAKİ Twitter, Çakıcı'nın Kılıçdaroğlu'na tehdidini sildi