• USD  31,15
  • EURO  33,84
  • BORSA  9.252,86
  • ALTIN  2.039,79
SON DAKİKA

Meclis sağlık çalışanları için toplanamadı

Meclis sağlık çalışanları için toplanamadı

01 Ağustos 2022 15:55

CHP'nin sağlık çalışanlarının sorunlarının görüşülmesi için talep ettiği olağanüstü toplantı yeterli katılım sağlanamaması nedeniyle gerçekleştirilemedi. Kılıçdaroğlu, AKP ve MHP'nin parlamentoyu etkisiz kıldığını ifade etti.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), geçtiğimiz hafta sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı 120 milletvekilinin imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni (TBMM) olağanüstü toplantıya çağırdı.

TBMM’de yapılan yoklamada Genel Kurul’un çalışabilmesi için toplantı yeter sayısına ulaşılamadı.

AKP, MHP ve HDP tarafından yapılan açıklamalarda olağanüstü toplantı çağrısına katılım sağlanmayacağı duyurulmuştu. 

TBMM 1 EKİM'DE TOPLANACAK 
TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında bir araya geldi. Bilgiç, birleşimin başında elektronik yoklama yaptı. Yapılan yoklamada toplantı yeter sayısı bulunamayınca, Bilgiç, 1 Ekim Cumartesi günü saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı. Böylece olağanüstü toplantı çağrısı düşmüş oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Genel Kurul'a gelerek yoklamaya katıldı. İYİ Parti, Demokrat Parti ve Türkiye İşçi Partisi milletvekilleri de Genel Kurul'da hazır bulundu. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile bazı AKP milletvekillerinin de Genel Kurula girdiği ancak yoklamaya katılmadığı gözlendi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'nin toplanamaması hakkında açıklama yaptı.Kılıçdaroğlu, "Sağlıkta şiddet Türkiye'nin temel sorunlarından birisidir. Bu sorunu çözecek olan organ TBMM'dir. TBMM'nin bu acı olayları engellemek, önlemek açısından göreve davet ettik. CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti olarak arkadaşlar buradalardı. Hepimiz görevimizi yaptık. Ama parlamentoyu işlevsiz kılan iki organ, iki temel kurum yani AK Parti ve MHP gelmedi. Dolayısıyla bundan sonra olacak olan bütün negatif olayların sorumlusu onlardır. 


ÖNCEKİ İstanbul'da Enflasyon 24 yılın en yüksek seviyesini gördü SONRAKİ İlk kez oy kullanacak seçmenler hangi partiye vereceklerini açıkladı