• USD  6,86
  • EURO  7,79
  • BORSA  118.997,03
  • ALTIN  399,45
SON DAKİKA

Meksika'nın ABD sınırı savaş alanına döndü: 21 ölü

Meksika'nın ABD sınırı savaş alanına döndü: 21 ölü

01 Aralık 2019 21:10

Meksika'nın ABD sınırındaki Coahuila eyaletinde, uyuşturucu kartelleri ile güvenlik güçleri arasında yaklaşık bir saat süren çatışmada 4'ü polis 21 kişi hayatını kaybetti.


2006'dan bu yana uyuşturucu kartelleriyle mücadele eden Meksika'nın ABD sınırındaki Coahuila eyaleti savaş alanına döndü. Bölgedeki Kuzeydoğu Karteli'nin üyeleri olduğu sanılan silahlı kişiler ile güvenlik güçleri arasında yaklaşık bir saat süren çatışmada 4'ü polis 21 kişi hayatını kaybetti.

KAMYONLARLA SALDIRDILAR

Coahuila Eyaleti Valisi Miguel Angel Riquelme, yerel basına yaptığı açıklamada, silahlı kişilerin kamyonlarla Villa Union kasabasında yerel yönetim binalarına saldırdığını ve bunun üzerine federal yetkililerin duruma müdahale ettiğini söyledi.

Riquelme, güvenlik güçlerinin, sükunetin sağlanması için birkaç gün daha kasabada kalacağını kaydetti.

21 KİŞİ ÖLDÜ

Kuzeydoğu Karteli'nin üyeleri olduğu sanılan silahlı kişilerle güvenlik güçleri arasında bir saat süren çatışmada 4'ü polis, 21 kişinin öldüğü belirtildi. Bazı belediye işçilerinin ise hala kayıp olduğu aktarıldı.

Sosyal medyada Villa Union belediye binasının kurşunlara hedef olmuş ön cephesi ve yanan araçların videoları yayınlandı.

2006'DAN BU YANA 300 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ

Meksika'da 2006'da kartellerle yapılan mücadelede şu ana kadar 300 binden fazla kişi hayatını kaybetti. 340 bini aşkın Meksikalının yerlerinden edildiği süreçte, yaklaşık 40 bin kişi de kayboldu.

120 milyon nüfuslu Meksika'da geçen yıl önemli bölümü uyuşturucu kartelleriyle bağlantılı 35 bin 964 cinayet işlendi.

Ülkede, 2017'de 32 bin 79 kişi öldürülürken, bu yıl cinayete kurban gidenlerin sayısı şimdiden 26 bini buldu.


abd, Çatışma, Meksika, Villa Union belediye binası
ÖNCEKİ Alman Katolik Kilisesi devrim niteliğindeki reformları görüşüyor, rahiplere evlenme izni çıkabilir SONRAKİ Sovyetlerin son liderinden ABD ve Rusya'ya çağrı: Yeni bir Soğuk Savaş'ın başlamasına izin vermeyin