• USD  6,82
  • EURO  7,57
  • BORSA  105.520,47
  • ALTIN  379,24
SON DAKİKA

Millet can, AKP Kanal İstanbul derdinde

Millet can, AKP Kanal İstanbul derdinde

26 Mart 2020 01:10

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “çılgın projesi” Kanal İstanbul projesi kapsamında ilk ihale yapılacak.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “çılgın projesi” Kanal İstanbul projesi kapsamında bugün dev su yolunun etki alanında kalan Başakşehir'deki tarihi Odabaşı ve Arnavutköy'deki tarihi Dursunköy köprülerinin rekonstrüksiyon (yeniden yapım) projesi için Kağıthane'deki Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü'nde ihale düzenlenecek.

KÖPRÜLER SÖKÜLEREK TAŞINACAK

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; ihale için hazırlanan özel teknik şartnamede, işin amacı “Kanal İstanbul projesi etki alanında kalan Başakşehir'deki tarihi Odabaşı ve Arnavutköy'deki Dursunköy köprülerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasının sağlanması için sağlam bölümlerinin sökülerek taşınması, eksik bölümlerinin tamamlanması ilkesine dayalı projelerinin hazırlanması” olarak açıklandı.

Şartnameye göre köprü civarında araştırma kazıları yapılarak başlangıç ve bitiş noktaları ile tespit edilecek. İhaleyi alan firma; köprünün sökümü, yapı elemanlarının taşınması, yeniden yapılması ve eksik bölümlerinin tamamlanması işlerini üstlenecek.

Köprünün özgün konumuna yakın bir konuma taşınması için alternatif yerleri araştıracak ve köprülerin taşınacağı yeri belirleyecek. İşin süresi de 350 gün olarak belirlendi.


akp, hükümet, erdoğan, ihale, kanal istanbul, koronavirüs
ÖNCEKİ Koronadan hayatını kaybeden hasta sayısı 59 oldu SONRAKİ AKP ve MHP'nin cinsel suçlara af ısrarı