• USD  28,93
  • EURO  31,28
  • BORSA  8.057,42
  • ALTIN  1.876,41
SON DAKİKA

Oscar Ödüllü İranlı Sanatçı Gözaltında

Oscar Ödüllü İranlı Sanatçı Gözaltında

18 Aralık 2022 09:31

İranlı aktris Terane Alidusti, Mahsa Emini'nin ölümünden sonra başlayan "protestoları kışkırtmak" suçlamasıyla gözaltına alındı. Oscar ödüllü aktirirstin sosyal medya paylaşımı sebebiyle sorgulanacak.


Mahsa Emini protestolarını bastırmak için sert uygulamalar ve kararlar alan Rejim yönetimi, tutuklamalara devam ediyor. Son olarak İranlı ünlü aktris "protestoları kışkırtmak" suçlamasıyla gözaltına alındı. Alidusti, 2016’da en iyi yabancı film Oscar’ı alan "Furuşende" filmindeki rolü ile dünya çapında ün kazanmıştı.


FURUŞENDE FİLMİNDEKİ ROLÜYLE OSCAR ALMIŞTI
Konuya ilişkin haber İran'ın yarı resmi ajansı Tesnim'de yayımlandı.

Habere göre, gözaltına alınan aktris Alidusti'ye "yanlış ve çarpıtılmış içerik yayımlamak", "isyanları kışkırtmak" ve İran karşıtı grupları desteklemek" gibi suçlamalar yöneltildi.

Haberde başka bir bilgi paylaşılmadı.

Terane Alidusti, 2016’da en iyi yabancı film Oscar’ı alan "Furuşende (Satıcı)" filmindeki rolü ile dünya çapında ün kazanmıştı.

BAŞÖRTÜSÜZ FOTOĞRAFINI YAYINLADI
İranlı aktris, Mahsa Emini'nin ölümünden sonra başlayan ve üçüncü ayını geride bırakan protestolara destek için 10 Kasım'da sosyal medya hesabından başörtüsüz bir fotoğrafını yayımlamıştı.

Gösterilerle bağlantılı olarak Muhsin Şikari adlı bir kişinin idam edilmesine de 8 Aralık'ta Instagram hesabından tepki gösteren Alidusti, "Sessizliğiniz zulüm ve zalime destek manasına gelir. Kan dökülmesini seyreden ve harekete geçmeyen uluslararası örgütler insanlığın yüz karasıdır." ifadelerini kullanmıştı


ÖNCEKİ Deniz Gezmiş'in parkalı fotoğrafını çekmişti: Ergin Konuksever hayatını kaybetti SONRAKİ THY kabin memuru ve pilot alımı yapacak