• USD  6,86
  • EURO  7,73
  • BORSA  115.748,47
  • ALTIN  392,14
SON DAKİKA

RTÜK üyesi İlhan Taşcı: Şiddete ceza kanala göre...

RTÜK üyesi İlhan Taşcı: Şiddete ceza kanala göre...

28 Ekim 2019 10:48

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşcı, dizi ve programlarda yer alan kadına şiddet, silah ve tehdit unsuru içeren yayınları RTÜK gündemine taşıdı.


Taşçı, RTÜK’ün denetlemediği yandaş kanallardaki yayınları inceledi.
Dizilerdeki yasaya aykırı “kadına şiddet ve zorlama, genel şiddet, silah görüntüleri ve söylemi, şiddet tehdit ve ölüm söylemleri, psikolojik şiddet, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini destekleyen söz ve ölüm” içerikleri belirleyen Taşçı, üst kurulun bu yayınlarla ilgili değerlendirme raporu hazırlamamasına tepki gösterdi.

Taşcı, “Ekranlarda göze ilk çarpan, kamuoyunda da haklı yakınma ve tepkilere neden olan kadına yönelik şiddettir. Ekrandaki şiddet yalnızca bununla sınırlı kalmayıp psikolojik şiddetten ekonomik şiddete kadar literatürde tanımlanmış pek çok şiddet türü ekranlarda yer almaktadır” dedi.

İŞKENCENİN AYRINTILARI
Taşcı, “Siyasilere yönelik en ufak eleştirinin kabul edilemediği bir ortamda, parmakların kırılması, işkencenin en ince ayrıntısına kadar ekrana yansıtılması, insanlara elektrik verilmesi, silahların neredeyse hiç susmaması, efektlerle bu sahnelerin etkisinin artırılması sıradanlaştırılıp işlenmeye devam etmektedir.

RTÜK’ün şiddete göre değil, şiddetin yayımlandığı kanala göre denetleme yaklaşımı, yayıncılar arasında denetim bakımından eşitsizliğe yol açarken; toplumsal şikâyetleri/beklentileri karşılayacak nitelikte adımlar atmaması da üst kurul açısından sorumluluk doğurmaktadır” ifadelerini kullandı.

(CUMHURİYET - OZAN ÇEPNİ)


İşkence, Eleştiri, Rtük, siyasi, ilhan taşçı
ÖNCEKİ Fatih Portakal: Gerici kafalara gelsin, yaşasın Cumhuriyet SONRAKİ Şahika Ercümen'den dünya rekoru