• USD  6,12
  • EURO  6,63
  • BORSA  116.829,39
  • ALTIN  322,82
SON DAKİKA

Trump, AKP'ye dolaylı destek mi veriyor?

Trump, AKP'ye dolaylı destek mi veriyor?

15 Ocak 2019 09:38

Sözcü gazetesi yazarı Can Ataklı, Trump'ın attığı tweet'lerle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "dolaylı destek" verdiğini yazdı.


Sözcü gazetesi yazarı Can Ataklı, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye'yi ekonomi krizine sokacağı tehditinde bulunduğu tweet'inin aslında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetine destek anlamına geldiğini ve "AKP iktidarından vazgeçmeyeceği" yorumunda bulundu. 

Ataklı'nın "Trump, Erdoğan'a can suyu verdi" başlıklı yazısının bir bölümü şöyle: 

"Amerika Başkanı Trump gece yarısı bir tweet atarak ortalığı karıştırdı.
Trump, tweetinde aynen şunları yazdı;
“IŞİD’in mülki halifeliğinin kalan az kısmını sert ve birçok yönden vurmaya devam ederken uzun zamandır gerçekleşmesi gereken Suriye’den çekilmeye başlıyoruz. Tekrar toparlanırsa yakınlardaki üslerden tekrar saldıracağız. Kürtlere saldırırlarsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvedeceğiz. 20 millik güvenli bölge kuracağız. Aynı şekilde Kürtlerin de Türkiye’yi provoke etmesini istemiyoruz. Rusya, İran ve Suriye, ABD’nin doğal düşmanları IŞİD’i Suriye’de imha etmesinin uzun dönemde faydalananları olacak. Biz de faydalanacağız ama şu anda askerlerimizi eve getirme zamanı. Sonsuz Savaşları Bitireceğiz.”
Akıl alır gibi değil.
Gerçi Erdoğan, Amerika’ya karşı aklına geleni söylüyor ve söylediklerinin çoğu Trump’ın söylediklerinden çok daha ağır ama karşı atağın Amerika’dan gelmesi hem şaşırtıcı hem de hayli düşündürücü.
Elbette ilk anda insanın aklına Türkiye–Amerika ilişkilerinin artık kopma noktasında olduğu geliyor.
Oysa hiç de öyle değil.
Trump’un bu tweeti Amerika’nın Erdoğan iktidarından asla vazgeçmeyeceği anlamına geliyor bana göre.
Bu tweet, bugüne kadar TV ekranlarından ve bu köşeden defalarca söylediğim gibi Türkiye aleyhine görülmekle birlikte Erdoğan iktidarına tam destektir.
Amerika herhalde bu kadar sert bir ifadenin Türk kamuoyunda tepki çekeceğini bilmektedir.
Bu tepkinin “milli birlik ve beraberlik ruhu” oluşturacağı muhalefetin de bu dalganın altında kalacağı da kesindir.
Böylelikle “ters propaganda” yöntemi devreye girmiş ve Erdoğan’a dolaylı destek sağlanmıştır.
Çünkü şurası çok açık bir gerçek ki, Amerika bugüne kadar hemen hiçbir isteğine karşı çıkmayan AKP iktidarının yerinden olmasını asla istemeyecektir.
Erdoğan’ın ve diğer iktidar temsilcilerinin sıklıkla Amerika’ya karşı söylemlerinin dışa değil, içe dönük olduğunu onlar da bilmektedir.
Kamuoyu Amerika’nın dize getirildiğini, haddinin bildirildiğini; Türkiye’nin dik durarak büyük oyunu bozduğunu, Erdoğan sayesinde Türkiye’nin oyun kurucu bir süper güç olduğunu zannederken, aslında Amerika’nın çıkarlarının korunduğunu görememektedir.
Erdoğan, Amerika’ya karşı çok sert bir tavır koymuş gibi yapmakla birlikte şu ana kadar Amerika’nın çıkarını zedeleyen hiçbir hamle yapmamıştır.
Ülkemizdeki Amerikan varlığı aynen korunmaktadır.
Amerikan üsleri faaliyetlerine devam etmekte, ticarette en küçük bir aksama olmamakta, Suriye ve Irak’taki Amerikan politikaları aksi söylenmekle birlikte desteklenmektedir.
Erdoğan seçime doğru Amerika’dan çok büyük bir destek almıştır.
Bu hızla seçimleri kazanacağını görmesi halinde seçimler yapılacaktır ve elbette AKP kazanacaktır.
Yok eğer bunlara rağmen seçimin kazanılmayacağını görürse o zaman muhtemelen yine Amerika bahanesinin arkasına sığınılarak seçimlerin ertelenmesi yoluna gidilecektir."

YAZININ TAMAMI


AKP, suriye, Erdoğan, tweet, Trump, Can Ataklı
ÖNCEKİ İstanbul yeşil alan sıralamasında kaçıncı? SONRAKİ Kenevir üretiminde yeni dönemde neler olacak?