• USD  6,45
  • EURO  7,18
  • BORSA  88.125,04
  • ALTIN  318,91
SON DAKİKA

Trump, Selman'la ilgili son kararını ilan etti

Trump, Selman'la ilgili son kararını ilan etti

12 Aralık 2018 10:30

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi talimatını verdiği iddia edilen Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Salman'ı desteklediğini söyledi.


Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te basının sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile ilgili konuştu.

Trump, Kaşıkçı'nın öldürülmesinde veliaht prensin rol alıp almadığı sorusuna cevap vermekten kaçındı, ancak veliaht prensi desteklediğini ortaya koyan şu ana kadarki en kesin ifadelerini kullandı.

Trump yönetimi ve Suudi Arabistan'ın Ortadoğu ortaklığı
Reuters haber ajansı muhabirlerinin, "Suudi Arabistan'ı destekliyor olmanız, Muhammed bin Selman'ı desteklemek anlamına mı geliyor?" sorusuna Trump, " Suudi Arabistan çok iyi bir müttefik. Şu anda kesinlikle o anlama geliyor." cevabını verdi.

Trump, Selman'ın Kaşıkçı'nın öldürülmesinde rolü olduğu iddiasını "şiddetle reddettiğini" hatırlattı.

Trump'ın Suudi Arabistan ile yakın ilişkilerini sürdürmek istese de Demokratlar ve Trump'ın partisinden birçok Kongre mensubu Kaşıkçı'nın ölümünden veliaht prensi sorumlu tutuyor.

Kongre, ABD'nin Suudi Arabistan'ın Yemen'de yürüttüğü savaşa verdiği desteği sona erdirmesi, Suudi Arabistan'a yeni yaptırımlar getirilmesi ve silah satışının durdurulması için kanun hazırlığı yapıyor.

ABD dış istihbarat kurumu CIA geçen ay Kaşıkçı'nın öldürülmesi talimatını Muhammed bin Selman'ın verdiği değerlendirmesinde bulunmuştu.


abd, Suudi Arabistan, trump, destek, selman
ÖNCEKİ Varlık Fonu'na bir devir daha.. SONRAKİ Facebook’ta binasında bomba ihbarı