• USD  7,25
  • EURO  8,61
  • BORSA  1.034,40
  • ALTIN  478,73
SON DAKİKA

CHP Kurultay kulisi: Başkanlar devreye girdi iddiası

CHP Kurultay kulisi: Başkanlar devreye girdi iddiası

10 Temmuz 2020 13:29

CHP'de Parti Meclisi yarışı: 'Yavaş dışındaki belediye başkanları, kendilerine yakın isimleri sokabilmek için kulis yapıyor' iddia edildi


CHP’de 37. Olağan Kurultay öncesinde kulislerde Parti Meclisi’nin (PM) yüzde 80’inin değiştirileceği ve sadece 20 milletvekilinin listede yer alacağı konuşulurken eski Genel Sekreter Önder Sav’ın başını çektiği “İrade Grubu”nun da 20 kişiyle PM’yi zorlayacağı öğrenildi. Kurultayda milletvekillerinin yanısıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş dışındaki tüm belediye başkanlarının da PM’ye birilerini sokabilmek için yoğun kulis yaptığı kaydedildi.

CHP’de 25-26 Temmuz’da Ankara’da düzenlenecek olan 37. Olağan Kurultay’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeniden seçilmesine kesin gözüyle bakılırken PM üyeliği için gerek mevcut yönetime yakın isimler gerekse muhalif kanatta olanlar yoğun kulis yürütüyor.


Cumhuriyet'ten Ali Açar'ın haberine göre PM’nin yüzde 80’inin değiştirileceği konuşulan CHP kulislerinde il ve ilçe başkanlarının aday yapılmayacağı belirtiliyor. Kılıçdaroğlu’nun milletvekillerinden sadece 20’sini PM’ye almayı düşündüğü belirtilirken çarşaf liste olarak girilecek seçimde anahtar liste uygulamasına gideceği konuşuluyor.

CHP liderinin ittifakları genişletme düşüncesi nedeniyle muhalif kanattan da PM’ye Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu ismine karşı çıkmayacak isimleri yazabileceği belirtiliyor. Aykut Erdoğdu, Gökçe Gökçen, Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner gibi isimleri ise liste dışı bıracağı ifade ediliyor.

"14 isim kesin gibi"
Kulislerde konuşalanlara göre eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yeğeni Yiğit Günay, eski İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, Ankara Milletvekili Murat Emir, Afyonkarahisar milletvekili Burcu Köksal, İstanbul milletvekili Av. Turan Aydoğan, 31 Mart seçimlerinde Bursa Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Mustafa Bozbey’in Kılıçdaroğlu tarafından yeni PM’ye alınmasına kesin gözüyle bakılıyor. Yine Kılıçdaroğlu’nun mevcut PM listesinde yer alan Erdoğan Toprak, Faik Öztrak, Tekin Bingöl, Haluk Koç, Oğuz Kaan Salıcı, Gamze Taşcıer, Bülent Tezcan ve avukatı Celal Çelik’in de yeni dönemde görev alacağı konuşuluyor.

Kılıçdaroğlu’nun yeni dönemde Faik Öztrak’a parti sözcülüğü görevinin yanısıra idare ve mali işler görevini de vereceği CHP kulislerinde dillendiriliyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş dışındaki tüm belediye başkanlarının PM’ye kendilerine yakın isimleri sokabilmek için yoğun kulis yaptığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 5 ismi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ise kampanya sürecinde kendisine destek olan Rıfat Nalbantoğlu’nu listeye yazdırmak için çaba gösterdiği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’a “Oy moy yok” çıkışı ile dikkat çeken ve bu seçimde ilk kez oy kullanacak olan “Z kuşağı”nı temsilen 6 genç ismin de PM’ye girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Türk Eğitim Derneği (TED) Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan oğlu Kerem ile birlikte bir grup akademisyenden görüş aldığı ve onların önereceği 6 ismin, gençlerin temsilcisi olarak PM’ye alınacağı belirtiliyor. Kılıçdaroğlu ve ekibinin “Z kuşağı” ile ilgili Gezici Araştırma Şirketi’nin sahibi Murat Gezici’den 1.5 saatlik brifing aldığı ve her ay sonu yapılan çalışmalar hakkında Kılıçdaroğlu’na bilgi verileceği söyleniyor.


chp, kemal kılıçdaroğlu, murat gezici, pm, ted
ÖNCEKİ Dezenfektanların zararlarına dikkat ! SONRAKİ Davutoğlu dağ keçilerine sahip çıktı: Avlanamaz!