• USD  6,72
  • EURO  7,57
  • BORSA  109.111,34
  • ALTIN  368,69
SON DAKİKA

CHP’li Tanal: Karşımıza Ogün Samast'ın amca versiyonu çıktı

CHP’li Tanal: Karşımıza Ogün Samast'ın amca versiyonu çıktı

24 Nisan 2019 20:37

TürkiyeGündemi Özel Haber- CHP’li Tanal’dan çok konuşulacak Osman Sarıgün yorumu: Karşımıza Ogün Samast’ın amca versiyonunu çıkardılar.


Hülya Karabağlı / TurkiyeGundemi.com / Ankara

Tanal’ın, Kılıçdaroğlu olayında  vurguladığı isim,  Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada, tetikçi Ogün Samast’ın Türk Bayrağı ve “Vatan toprağı kaderine terk edilemez” yazılı poster önünde fotoğrafıyla belleklere kazınmıştı.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Ankara Çubuk’taki şehit cenazesinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na saldıran Osman Sarıgün’ün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıktan sonra elleri öpülerek karşılanmasına sert tepki gösterdi. Tanal,  “2019’un Türkiye’sinde karşımıza Ogün Samast’ın amca versiyonunu çıkardılar” yorumunu yaptı.

ŞİMDİ ESERLERİYLE ÖVÜNSÜNLER

Geçmişte sırtı sıvazlanan tetikçileri hatırlatan Tanal, “İsmini anmaktan imtina ettiğim şahıs, “Serbest bırakıldıktan sonra bir kahraman edasıyla karşılanmış. İşgüzarlar ellerini öpmek için adeta birbirleriyle yarışmışlardır. AKP’den belediye başkan aday adayı olan bir zat, sosyal medyadaki canlı yayında saldırganı ‘Türkiye’nin kahramanı’ olarak takdim ediyor. Saldırgan da bir yerlere mesaj ulaştırırcasına ‘Devlet büyüklerimin ellerinden öperim’ diyor. Ülkeyi getirdikleri hale bakar mısınız? İsimler değişse de zihniyet aynı. Geçmişte Ogün Samast da ‘kahraman’ muamelesi görmüştü. 2019’un Türkiye’sinde karşımıza Ogün Samast’ın amca versiyonunu çıkardılar. Şimdi eserleriyle övünsünler” dedi.

ÜSTÜ KAPATILMAK MI İSTENİYOR?

AKP mensuplarının ve yandaş medyasının, saldırganları ‘masum’ gösterip Kılıçdaroğlu’nu suçlu çıkarmaya çalıştığına dikkat çeken Tanal, yürütülen soruşturmaya “basit bir mahalle kavgası” gibi yaklaşıldığını belirtti. Başından beri soruşturmanın gidişatına ilişkin duyduğu endişeyi dile getirdiğini kaydeden Tanal, “Soruşturma ilk olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu savcıları tarafından başlatılmıştı. Bu bağlamda şüphelilerin sorgusunun Ankara Terörle Mücadele ve Organize Şube Müdürlüğünce yapılması gerekirdi. Ancak şu an baktığımızda Soruşturmayı Çubuk Cumhuriyet Savcısı yürütüyor ve şüphelilerin ifadeleri ilçe jandarması tarafından alınıyor. Olaya adeta bir köy kavgası görüntüsü veriliyor. Görüntüler incelendiğinde toplumsal bir linç ve siyasi saiklerle suçun işlendiği açık ve net ortada. Ancak meselenin siyasi saiklerle arka plana atılmaya çalışıldığını görüyoruz” şeklinde konuştu. 

BU EYLEM PLANLANMIŞ, ORGANİZE EDİLMİŞ BİR EYLEMDİR

CHP liderine saldırının gerçekleştiği şehit cenazesine birçok bakanın, valinin, askeri erkanın, emniyetin tepe noktasındakilerin ve üst düzey bürokratların katıldığını aktaran Tanal, buna rağmen alandaki koruma ordusunun Kılıçdaroğlu’na saldırı girişimini engelleme çabası içerisine girmediğini belirterek, “Bu eylem, planlanmış, organize edilmiş bir eylemdir. Orada emniyet yetkilileri, eylem sırasında mavi bereli jandarmaların adeta olayı görmezlikten gelerek yürüdükleri ortadadır. Bir suçun işlenmesinde kamu görevlilerinin derhal olaya müdahale etmesi gerekir. Korumalar, sadece görevli oldukları kişileri korumakla görevli değildir. Genel Başkan'a yönelik eylemi durdurma görev ve yetkileri Anayasal ve yasal anlamda olduğu halde bunu yapmamaları ayrıca bir suçtur. Bunlar hakkında da soruşturma yapılması lazım” ifadelerini kullandı.

 

 


Mahmut Tanal, genel başkan, ogün samast, Osman Sarıgün
ÖNCEKİ İstanbul itirazı Ankara'yı etkiledi:TBMM toplanamıyor SONRAKİ Halk TV'de önemli gelişme