• USD  18,83
  • EURO  20,23
  • BORSA  4.930,18
  • ALTIN  1.132,82
SON DAKİKA

Kanal İstanbul Etrafındaki Arsalar Vatandaşlık Verilecek Diye Pazarlanmış

Kanal İstanbul Etrafındaki Arsalar Vatandaşlık Verilecek Diye Pazarlanmış

26 Kasım 2022 10:56

Tartışmaların odağındaki Kanal İstanbul projesinin etrafında arazi toplayan yabancı gayrimenkul şirketleri pazarlama çalışmalarına hız verdi


Geçen haziran ayında İstanbul'da kurulan Elhaj Grup, kanal manzaralı arazilerini “Türk vatandaşlığına geçmek isteyenler için uygundur” diyerek satışa çıkardı.

Sözcü'den Özlem Güvemli imzalı habere göre, Arap ülkelerinde de acenteleri bulunan şirketin ortakları Ahmad Azmi El Haj ve Haytham Azmi El Haj, ABD vatandaşı. Merkezi Başakşehir'de olan şirketin ortaklarının adresleri de Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde ABD olarak gözüküyor.

Şirketin Türkçe, İngilizce ve Arapça dil seçenekleri bulunan internet sitesinde “İstanbul Yeni Kanal'a İniyor” sloganı ile 3 arazinin reklamı yapılıyor. Arnavutköy Sazlıbosna'daki 4 bin 468 metrekarelik arazi kanala 420 metre mesafede. Bağımsız tapulu 4 kat konut imar izni bulunan arazinin Türk vatandaşlığına geçmek isteyenler için uygun olduğu belirtiliyor.

Şirket, alıcılara, “Kanal İstanbul projesinin açılmasından sonra, kanal çevresindeki araziler alışılmadık bir yatırım hareketine sahne oluyor” diye sesleniyor. 
Şirketin internet sitesinde, “Türkiye'nin gelişimindeki en önemli dönüm noktaları nelerdir?” başlıklı dikkati çeken bir yazı da bulunuyor. Yazıda, AKP'nin 2002'de iktidarı devraldıktan sonra rönesans planını uyguladığı, tüm Türkiye topraklarını yatırım için cazip projeler haline getirdiği belirtiliyor.


ÖNCEKİ Ajda Pekkan'dan Konya Tepkisi: Beni Mecbur Bırakmayın SONRAKİ CHP'den Akşener'e; Ağıralioğlu'nun Kulağını Çek