• USD  6,82
  • EURO  7,57
  • BORSA  105.520,47
  • ALTIN  379,24
SON DAKİKA

Kılıçdaroğlu: 750 milyar açık gerçekçi değil

Kılıçdaroğlu: 750 milyar açık gerçekçi değil

22 Ekim 2018 14:37

Kılıçdaroğlu, "750 milyar lira açık olacakmış. Bu rakam gerçekçi değildir. Bu rakamın verilmesinin 38 yaşında emeklilik lafının söylenmesinin sosyal güvenlik sisteminde bir düzenleme yapılmasının önünü kesmek istiyorlar. "dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, emeklililikte yaşa takılanlarla ilgili yasal düzenleme yapılması halinde 750 milyar lira açık olacağı ifadesinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. 

Emek Çalıştayı’nda önemli açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

Kayıt dışı çalışmayla mücadele iktidarların görevidir. Onlara en büyük desteği sendikalar ve STK'lar verir.

Bir: Kişi çalışıyor ama hiçbir kaydı yoktur.

İki: Kişi çalışıyor ama 1-2 hafta üzerinden prim ödeniyordur.

Üç: Ayda 5 bin alıyorsa asgari ücret üzerinden prim ödeniyordur.

3'üncü havaalanında çalışan işçilerin taleplerinden biri 'Bizim aylıklarımızı bankaya yatırın'dı. Bu, "Kayıt dışı çalıştırıyorlar, sigorta primlerimizi yatırmıyorlar" demek. Bu talebin gereği yerine getirilmedi.

99'un başında 2 milyar olan açığın düşmesi lazım önlemlerle. Emeklilik yaşı yükselmiş, aylıklar düşmüş açığın kapanması lazım. Ama tam tersi açık büyüdü. 2017 16 milyar 700 milyon lira. Yeni ekonomi programında açıkladıkları rakam. 2018'de 21 milyar 500 milyon, 2019'da 28 milyar 100 milyon lira sosyal güvenlik sistemi açık verecek.

FATURA VATANDAŞA ÇIKIYOR

Sayıştay TBMM adına kamu harcamalarını denetleyen kurumun adıdır. Sayıştay 'Sosyal güvenlik sistemine de bakacağım' diyor. 83 milyar 55 milyon lira çalışanın aylığından kesiliyor ama götürülüp Sosyal Güvenlik Kurumu'na yatırılmıyor. Siyasi iktidar izin vermediği için tahsil etmiyor. Esnaf da borcunu ödeyemiyor. Alacağın yüzde 99'u icra ve takibi yapılamıyor. Güçlü bir müfettiş kadrosu var; 1819 raporun 1313'ü hiçbir işleme konulmuyor. Siyasi iktidar ceza verilmesini istemiyor. Belediyeler de ödemiyor. Yanlarında çalıştırdıkları işçilerin aidatlarını ödemiyorlar. Devlet de ödemiyor. Fatura sizlere çıkıyor. İktidar yapması gerekeni yapmıyor fatura vatandaşa çıkıyor.

BU RAKAM GERÇEKÇİ DEĞİLDİR

38 yaşında emeklilik zaten olmaz. Hiç kimsede çıkmaz ortaya. Ama 'Bir hak sahibiysem ben bu hakkı kullanmak isterim' diyor. 750 milyar lira açık olacakmış. Bu rakam gerçekçi değildir. Bu rakamın verilmesinin 38 yaşında emeklilik lafının söylenmesinin sosyal güvenlik sisteminde bir düzenleme yapılmasının önünü kesmek istiyorlar. Vatandaş "Kardeşim sen alacakları topluyor musun? Yoksa birilerine peşkeş mi çekiyorsun" demesi lazım. Aile yardımı sigortası olsa kimse erken emeklilik arayışına girmez.


chp, tbmm, kılıçdaroğlu, emek çalıştayı, Sosyal Güvenlik Kurumu
ÖNCEKİ 2 bin 146 doktor işsiz SONRAKİ CHP ile İYİ Parti arasında pazarlık iddiaları