• USD  5,79
  • EURO  6,40
  • BORSA  108.869,14
  • ALTIN  271,93
SON DAKİKA

2 bin 146 doktor işsiz

2 bin 146 doktor işsiz

22 Ekim 2018 14:07

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, "Toplam 2 bin 146 Tıp Fakültesi mezunu doktor arşiv taraması ve güvenlik soruşturması nedeniyle atanamamıştır. Türkiye'nin çok önemli bir birikimi şu an işsizdir. " dedi.


HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, "Toplam 2 bin 146 Tıp Fakültesi mezunu doktor arşiv taraması ve güvenlik soruşturması nedeniyle atanamamıştır. Türkiye'nin çok önemli bir birikimi şu an işsizdir. En sıradan devlet atamasında bile güvenlik soruşturması ve arşiv taraması sorun teşkil etmektedir." dedi.

Gergerlioğlu, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, OHAL uygulamaları nedeniyle binlerce tıp fakültesi mezunu ve alanında ihtisas yapmış doktorun mağdur olduğunu ileri sürdü. Gergerlioğlu, Devlet Memurları Kanunu'na eklenen "Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması şartı"nın bu mağduriyetlere neden olduğunu iddia etti.

Söz konusu kanuna göre, bir doktorun özel sektörde çalışması için belli bir süre kamu sektöründe çalışması gerektiğini anımsatan Gergerlioğlu, güvenlik soruşturması nedeniyle ataması yapılmayan doktorların devlet hastanelerinde çalışmadıkları için özel sektörde de iş bulmasının imkansız hale geldiğini kaydetti.

Toplam 2 bin 146 Tıp Fakültesi mezunu doktorun arşiv taraması ve güvenlik soruşturması nedeniyle atanamadığını dile getiren Gergerlioğlu, "Türkiye'nin çok önemli bir birikimi şu an işsizdir. En sıradan devlet atamasında bile güvenlik soruşturması ve arşiv taraması sorun teşkil etmektedir. Kişiler ne ile suçlandıklarını bilmeden ve bir mahkeme kararı olmadan görevlerinden ve ekmeklerinden olmaktadır." dedi.


Doktor, işsiz, ömer faruk gergerlioğlu, güvenlik soruşturması
ÖNCEKİ Bahçeli: İsabetsiz ve isnatsız suçlama SONRAKİ Kılıçdaroğlu: 750 milyar açık gerçekçi değil