• USD  19,03
  • EURO  20,53
  • BORSA  4.909,00
  • ALTIN  1.194,78
SON DAKİKA

Konut ilan sitelerine düzenleme

Konut ilan sitelerine düzenleme

27 Mayıs 2022 12:38

Hazine ve Maliye Bakanlığı konut fiyatları ve kira gelirlerini yakın takibe aldı. Haksız fiyatla mücadele kapsamında çalışmalar artırıldı.


Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut fiyatlarındaki fahiş artışlar ve yüksek kira rakamları üzerine harekete geçti. Kayıt dışılık ve haksız fiyat oluşumları ile mücadele kapsamında çalışmalar artırıldı.

Bakanlık konut fiyatları ve kira gelirlerini yakın takibe aldı. Kredi tutarı ve alış bedeli arasında 40 kata ulaşan farklar tespit edildi Gayrimenkul satışlarında beyan edilen değerler tapu harcı yönünden inceleniyor. Alım satım bedelinin düşük beyan edilip edilmediği tespit edilecek.

Bakanlık ilk aşamada 2019 ve 2020 yıllarındaki satışları ele aldı. Banka kredisi bilgileri dikkate alınarak analizler yapıldı. Kredi tutarı ile gayrimenkulün alış bedeli arasında önemli farklar belirlendi. Bu farkların bazı satışlarda beyan edilen tutarın 40 katına ulaştığı görüldü. Bu çerçevede, ilk aşamada yaklaşık 7 bin kişi hakkında "izaha davet" işlemi yapılacak. Ödenmeyen harçlar da tahsil edilecek.


ÖNCEKİ Osman Kavala: Hiçbir Batı ülkesi beni özgürlüğüme kavuşturmak için pazarlığa girmez SONRAKİ Hakan Ural: Z kuşağı oy kullanmamalı