• USD  6,70
  • EURO  7,34
  • BORSA  89.085,13
  • ALTIN  318,91
SON DAKİKA

Koronavirüs için toplu namaz çağrısı!

Koronavirüs için toplu namaz çağrısı!

25 Şubat 2020 23:32

İran'da koronavirüs tespit edilen 11 eyalette halka sokağa çıkmamaları uyarısında bulunurken, din görevlilerinin toplu namaz kılınması çağrısı yapması, ülkede tartışmalara neden oldu.


İran'ın Kum kentinde koronavirüsle mücadele kapsamında Fatıma-i Masume Türbesi'nde dini merasimlere sınırlama getirilirken, virüsün yayılmasını engellemek için türbede dezenfekte işlemleri yapılıyor. Halk da koronavirüsten korunmak için maske taktı.

Aftabnews'te yer alan habere göre, ülkenin orta kesiminde yer alan Merkezi eyaletinde 2 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Merkezi Eyalet Tıp Fakültesi Dekanı Abbas Nikruş, eyaletin merkez kenti Save'de ölen iki kişinin 82 ve 87 yaşlarında kalp ve böbrek rahatsızlıkları bulunan kadın hastalar olduğunu belirtti.

Ülkede koronavirüs nedeniyle 6 kişi daha hayatını kaybederken, toplamda ölenlerin sayısı 16'ya yükselmiş oldu. 34 kişide daha virüs tespit edilirken, vaka sayısı 95'e ulaştı.

SAĞLIK BAKANI YARDIMCISI DA VİRÜSE YAKALANDI

İran Sağlık Bakan Yardımcısı İraj Harirçi, koronavirüs teşhisi konması sonrası karantinaya alınmıştı. Harirçi dün karantina uygulamasını eleştirmişti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise halkı 'korku tellallığı yapan ve ülkeyi felç etmek isteyen düşmanlara' karşı uyardı.

ABD ise İran yönetiminin salgının boyutunu gizlemiş olabileceği yolunda kaygıları olduğunu açıkladı.

DİN GÖREVLİLERİNDEN TARTIŞILAN ÇAĞRI

Kum kentinde din görevlileri, Sağlık Bakanlığı'nın salgın nedeniyle camiyi kapatma tavsiyesini reddedip halkı toplu namaza çağırdı. Virüsün hızla yayıldığı ortamda bu çağrı, ülkede tartışma konusu oldu.


iran, Namaz, Çağrı, Din, Hoca, Koronavirüs
ÖNCEKİ Barış Atay hakkında soruşturma başlatıldı SONRAKİ İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden Can Ataklı'nın eleştirilerine bir ilginç yanıt