• USD  6,86
  • EURO  7,73
  • BORSA  115.748,47
  • ALTIN  392,14
SON DAKİKA

Kurtuluş Savaşı Komutanına büyük saygısızlık

Kurtuluş Savaşı Komutanına büyük saygısızlık

28 Haziran 2020 10:32

Kurtuluş Savaşı’nın önemli komutanlarından Reşat Çiğiltepe’ni adını taşıyan Mamak’taki Çiğiltepe Ortaokulu’nun adı Turhan Polat Ortaokulu olarak değiştirildi


Kurtuluş Savaşı’nın önemli komutanlarından Reşat Çiğiltepe’ni adını taşıyan Mamak’taki Çiğiltepe Ortaokulu’nun adı Turhan Polat Ortaokulu olarak değiştirildi.

Turhan Polat Eğitim Vakfı, “Eğitime yüzde 100 destek” projesi kapsamında söz konusu okula bağış yapmıştı.

Bağış sonrası alınan kararla okulun adı değişti.

Reşat Çiğiltepe kimdir?

1879’da İstanbul’da doğan Reşat Çiğiltepe, 1896 yılında Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra Balkan ve Çanakkale Savaşları’na katıldı. Mondros Mütarekesi’nden sonra İstiklal Savaşı’na katılan Çiğiltepe, bu mücadelede 1. ve 2. Sakarya Savaşlarına yarbay rütbesiyle görev aldı.

Büyük Taarruz’un en stratejik çatışma alanlarından biri olan Çiğiltepe’yi albay rütbesiyle “yarım saat içinde alma” sözü veren Çiğiltepe, 45 dakika içinde bu sözünü yerine getiremediği için intihar etti.

Çiğiltepe.jpeg
Albay Reşat Bey, Balkan Savaşları, Yanya Savunması, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarında görev almıştı

Askerler kısa bir süre söz konusu bölgeyi ele geçirmeyi başardı.

Soyadı Kanunu’nun ardından gıyabında Çiğiltepe soyadı verilen Albay Reşat Çiğiltepe’nin naaşı Ankara Devlet Mezarlığı’nda bulunuyor.

Vakfın kuruluş amacı: Turhan Polat İlköğretim Okulu İnşa etmek

Okula ismini veren Turhan Polat ise Ankara’nın eski sahaflarından biri. Adını taşıyan vakıf Resmi Gazete'ye göre 2016 yılında, Ankara’a “Turhan Polat ilköğretim Okulu inşa etmek amacıyla” kuruldu.

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine şimdiye kadar bu isimle inşa edilen herhangi bir okul yok. Vakıf, vakıf senedindeki amacını bağış karşılığıyla gerçekleştirmiş oldu.


mamak, Turan polat, çiğiltepe
ÖNCEKİ Ahmet Hakan: Dislike kampanyası muhalif çevrelerin işi SONRAKİ Sinsi virüs böyle görüntülendi