• USD  6,86
  • EURO  7,73
  • BORSA  115.748,47
  • ALTIN  392,14
SON DAKİKA

Meclis’e robot güvenlikçi geliyor

Meclis’e robot güvenlikçi geliyor

05 Temmuz 2019 11:37

CHP’li vekil Mahmut Tanal’ın soru önergesine cevap veren TBMM Başkanlığı, Meclis güvenliği için robotlardan yararlanılacağının sinyalini verdi.


CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın, AKP’nin iktidara geldiği 2002 tarihinden bu yana Meclis yerleşkesine girişte silah, kesici ve delici aletlerle yakalanan şahıslara ilişkin verdiği soru önergesine TBMM Başkanlığı tarafından cevap verildi.

12 kişi silahla yakalandı

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in imzasını taşıyan yazıda, “Belirtilen tarih aralığında TBMM yerleşkesine silah, kesici, delici veya yaralayıcı alet, cisim veya maddeyle girilmesi ya da girme teşebbüsünde bulunulması sebebiyle 12 adli evrak düzenlenerek ilgili birimlerce işlem yapıldığı” belirtildi. CHP’li Tanal’ın Meclis yerleşkesine girip, burada kendisine zarar veren, öldürme, yaralama veya darp eyleminin gerçekleşmesine sebebiyet veren şahısların olup olmadığına ilişkin sorusuna ise “TBMM’de 4 adet adli vaka meydana gelmiş olup vakalar hakkında tutulan tutanaklar ile ilgili birimler tarafından tahkikat yapılmaktadır. Bu kapsamda TBMM Ziyaretçi Kabul Salonunda 14 Mayıs 2019 tarihinde yaşanan olay dışındaki diğer vakalar, kişilerin kesici aletle kendilerine zarar vermeleri ya da bu yönde girişimde bulunmaları şeklinde gerçekleşmiştir” yanıtı verildi.

Tanal’ın üzerinde silah, kesici, delici, yaralayıcı alet, cisim veya maddeyle yakalanan kişilerin hangi siyasi partiye, sendikaya derneğe üye olduklarına dair sorusu da “Konuyla ilgili olarak herhangi bir bilgi ve istatistik tutulmamaktadır” şeklinde cevaplandırıldı.

TBMM Başkanlığı’nın CHP’li vekil Mahmut Tanal’a gönderdiği cevabi yazıda ayrıca, Meclis güvenliği için en yeni teknolojik imkanlardan, cihazlardan istifade edileceğinin altı çizildi. “TBMM güvenlik konsepti yeniden ele alınarak modern teknolojiye uygun güvenlik sistem ve cihazları konusunda daha etkin ve verimli bir sistem ortaya konulmasına ilişkin çalışmalar devam etmektedir” denildi.

Robot güvenlik görevlisi dönemi

TBMM Başkanlığı’nın söz konusu açıklaması, “Robot güvenlik görevlileri mi geliyor” sorusunu akıllara getirdi. ABD ve Çin gibi ülkelerde kurumların güvenliği için robotlardan da yararlanılıyor. Çin’de yapay zekayla donatılmış Anbot isimli robot, Shenzhen Havaalanı'nda güvenliği sağlıyor. Anbot isimli robotun en büyük özelliği gelişmiş bir yüz tanıma teknolojisine sahip olması. Anbot, dört adet yüksek çözünürlüklü kameraya sahip ve devriyesi boyunca tüm havaalanı misafirlerinin yüz fotoğraflarını çekiyor. Polis veritabanı üzerinde tarama yapan robot, şüpheli bir durumla karşılaştığında, iş arkadaşlarını yani havaalanındaki güvenlik güçlerini uyarıyor.

...


Tbmm, mahmut tanal, güvenlik, robot
ÖNCEKİ 4 Temmuz 2019 Reyting sonuçları açıklandı SONRAKİ Kulis: Çözüm sürecinin bakanı Ala geri dönüyor