• USD  7,84
  • EURO  9,36
  • BORSA  1.332,39
  • ALTIN  449,81
SON DAKİKA
Diyarbakırlıymış, adı Merve..

Arzu Güven guvenarzutc@gmail.com

Diyarbakırlıymış, adı Merve..

25 Ekim 2020 10:54

Daha kaç kadının kanıyla yıkanacak namuslu olmak için Türkiye...


NAMUS BELASINA KARDAŞ DÖKTÜĞÜMÜZ KAN BİZİM.

BU NAMUS HEP Mİ YERE DÜŞER?

Kadın cinayetlerinde isimler  farklıdır, öyküler benzer. Katille kurbanın ortak bir geçmişi vardır. Kiminin ilk aşkı canını alır, kiminin kaçarak evlendiği kocası. Bazen de katille kurbanın hukuku kardeşliktir.. Ta anne karnına dayanan.

Tecavüze uğrayan ya da boşanmaya karar veren kadının törenin hüküm sürdüğü coğrafyada katli vaciptir. Nasıl bir ruh enkazıdır Tanrım? Katilin maktule  yakınlığını referans  alan vicdanların sesi isyan eder. Bu namus hep mi yere düşer?   

O’NA HİÇ GÜLMEDİ DÜNYA.. “GÜLDÜNYA”

Bitlisli Güldünya Tören kuzeninin tecavüzüne uğrayıp hamile kalmıştı.

Eril tahakküm ferman buyurdu: Kuma olacaktı.

İtaat etmedi. Direndi!

İstanbul'da sokak ortasında kurşunlanan talihsiz kadın hayat mücadelesi verirken, iki ağabeyi yoğun bakım odasında kafasına sıkarak infaz etti.  Devletten koruma isteyen Güldünya Tören bir “devlet” hastanesinde öldürüldü. Ona yaşamayı çok görenlere inat “Umut” adını verdi oğluna. Dilerim Umut’un ömrüne kader güzellikler yazar. Annesinden çaldığı mutluluğu evladına bağışlar. Umut ‘a devlet sahip çıktı sonra. Güldünya'ya  şarkılar. 2004 yılında 22 yaşındayken aile içi şiddete kurban giden “Güldünya” kadın cinayetlerinin sembol oldu, ismi ağıt...

DİYARBAKIRLIYMIŞ ADI MERVE SUÇU YAŞAMAKMIŞ  ÖĞRENDİĞİM KADAR.

Geçmişin acıları geçmiyor, yenileri de yürek yakmaya devam ediyor. 

Bu seferki kurban Çarşamba günü öldürülen 21 yaşında genç bir kadın. 

Cinayet mahalli: Diyarbakır.

Maktulün  Adı:   Merve Aslan

Katilin Adı:   Mustafa Aslan 

Katille Maktulün Hukuku: Kardeşi!

Emniyetteki ifadesi: “Namusumuzu temizledim” 

Yere düşen namus (!) Diyarbakır’da 4 kurşunla temizlendi. Aile baskısına dayanamayıp evi terk eden genç kadın, koruma kararı aldırdığı eski sevgilisinin azmettirmesiyle kardeşi Mustafa Aslan tarafından öldürüldü.  

İNSANLAR KONUŞARAK  ANLAŞIRDI …

NAMUSSUZLAR NE BİLSİN

KEŞKE DEDİM …

DERDİ DE ÇANTASI KADAR KÜÇÜK OLSAYDI

Diyarbakır’ın orta yerinde; bir taş bankın üzerinde kitapları, not defteri ve çantası kaldı geriye. 

Fotoğraf karesine bakarken, ayrıntıları düşündüm kaç gece. Eski sevgilisinin defalarca darp edip ailesine söylemekle tehdit ettiği genç kadının derdi de çantası kadar küçük olsaydı keşke.

Acılar yarışıyor adeta. Merve Aslan eril tahakkümün hayat tarzında ve seçimlerinde söz sahibi olmasına karşı çıktı ve bedelini canıyla ödedi. Katiliyle aynı soyadı taşıyacak mezar taşı.

Tıpkı Güldünya gibi. Arkadaşı, genç kadının kardeşini çok sevdiğinden, Muğla’ya yerleştikten sonra beraber oturmak istediğinden bahsetti. “Diksiyon ve Güzel Konuşma Sanatı” kitabı hayalinin provası olmalıydı.

Kardeşlik hukukuna güvenerek derdini anlatacak, sarılacaktı. İnsanlar  konuşarak anlaşırdı. Bir de özü gibi sözü de güzel olanın değeri paha biçilir miydi hiç? Namussuzlar ne bilsin. Onlar sadece can alır.

NAMUSUN CİNSİYETİ OLMAZ 

Merve’nin ve katledilen diğer kadınların yarım kalan mücadelesine biz devam edeceğiz. Biz, hepimiz. Sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü  anlatacağız ve diyeceğiz ki: “Namus, kadın ve erkek olarak ayrı anlam yüklenen bir norm değil, doğumdan ölüme yaşamın her alanında ilkeli dürüst ve adaletli olmaktır.

KORKMUYORUZ!

SUSMAYACAĞIZ!

Namusu bacak arasında arayan; “adı çıkmasın” diye karısının, kızının , sevgilisinin, kız kardeşinin hayatını kontrol altına almayı kendinde hak gören, eril ego için öteki kadınların “eğlenceden ibaret” olmasının NAMUSSUZLUK olduğunu anlatacağız. Kadın erkeğin mülkiyeti değildir. Kadının namusu  ailesine ya da evin erkeği kocasına emanet de değildir.

Erkeğin elindeki  kir, alnına sürülmüş kara leke hiç değildir. KADIN İNSANDIR. Bekareti namusun ön kabulü gören, erkeklik onayı kaygısıyla  kadınlara baskı ve şiddet uygulayan cehaletle mücadele edeceğiz. 

Saat gece yarısını geçti .Bir yandan yazıyorum, bir yandan isyan ediyorum. Her vuruşta gözyaşlarım  düşüyor harflerin üzerine.  Satırlarımı okuyorsunuz, sesimi  duymuyorsunuz . 

Daha kaç kadının kanıyla yıkanacak namuslu olmak için Türkiye (!)

Güldünya Merve ve öyküleri benzeyen diğer kadınlar için avazım çıktığı kadar eşlik ediyorum:

Canım abim vurma beni

Bu dünyadan alma beni

Dökülür mü kardeş kanı

Bir karında yatmadık mı

Bir anadan doğmadık mı

Bir memeden doymadık mı


ERKEK TERÖRÜRNE KURBAN GİDEN KADINLARIN ANISINA SAYGIYLA..