• USD  7,46
  • EURO  9,01
  • BORSA  1.524,49
  • ALTIN  443,54
SON DAKİKA
Söndürülemeyen yangının mazereti...

Semra Topçu semra_tv@yahoo.com

Söndürülemeyen yangının mazereti...

23 Ağustos 2019 07:40

Peki bu ülkede siyasete ve siyasetçiye güvenilir mi? Hele de seçmenden seçmediği bir yöneticiye güvenmesi beklenebilir mi?


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli şöyle dedi; “Türk Hava Kurumu’nun verdiği sertifikaların hiçbirine güvenmiyorum…Devlet bir şey yapıyorsa biraz da güveneceksiniz arkadaşlar.”

Güvenmek… Ben ülkenin en köklü kurumlarından birine güvenmiyorum ama siz bana ve bu devlete güvenin, diyor.

Söz konusu olan günlerce süren bir yangın; ölen canlılar ve doğa… Konuşan ise güvenmediği için harekete geçmemiş ya da eksik harekete geçtiğini beyan eden yetkili bir isim, bir bakan.

İzmir’de günler süren yangın sonucunda 500 hektar orman yandı, 680 futbol sahası büyüklüğünde alan zarar gördü. Günler süren yangını söndürme becerisi gösteremediği için tartışılan isim Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün kurdurduğu Türk Hava Kurumu’na güvenmediğini söyledi. Anlaşılıyor ki, güvenmediği için yangına THK uçaklarının müdahale etmesini istememiş, bu yüzden ormanın yanmasına göz yummuş.

Bakan Pakdemirli, güvenmediği için ormanın yanmasına göz yummuş! Atatürk’ün kurdurduğu Türk Hava Kurumu’na güvenmemek...

Türk Hava Kurumu, Türkiye'de havacılık sanayisini kurmak; askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak için 16 Şubat 1925'te Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile kuruldu. Tarihi, uçak üretiminden, pilot yetiştirmeye kadar başarılarla dolu olan Türk Hava Kurumu, son yıllarda ekonomi yönetimiyle örneğin kayyuma devriyle haber oldu. Yine de toparlanmayı bildi, bünyesindeki işletmeler ve üniversitesi ile tartışmalara rağmen halen Türkiye’nin güvenilir kurumlarından biri. Hatta şu sıralarda başkanlığını Balyoz Davası sanıklarından FETÖ zulmüne uğrayarak Silivri’de hapis tutulan Emekli Hava Pilot Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu yürütüyor.

Türk Hava Kurumu’nun FETÖ kumpası mağduru başkanı Noğaylaroğlu, muhtemelen bugüne kadar konuşmayarak, bakanla polemiğe girmeyerek kurumu koruduğunu düşündü ama bakan Pakdemirli’nin “güvenme” açıklamasından sonra konuşması beklenir. Çünkü güvenden söz edildiğinde Türk Hava Kurumu, siyasetten ve siyasetçiden daha fazla güveni hak eden bir maziye ve imaja sahip. Oysa siyaset kurumu, hele de birçok konuda “aldatılmış” olduğunu defalarca itiraf eden AKP ve AKP’liler güvene ne kadar mazhar?

Pakdemirli Türk Hava Kurumu uçaklarına güvenmiyor ama ona kim güvensin?

Bakana güvenmemek için ilk sebebin gerekçesi sistemde saklı. Tek adam yönetimi olan Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde, bakanlar millet tarafından seçilmiş değil, yani milletvekili değil ve Meclis’e ya da millete karşı sorumlu değil. Cumhurbaşkanı tarafından atanan bakanların siyasi bir sorumluluğu yok, üstelik suç işlediklerinde suçlu olduklarını tespit edecek bir mekanizma da yüce divan süreci yaşatacak bir sistem de yok. Sadece Cumhurbaşkanına karşı sorumlu olan bakanlık halka değil, saraya yakın.

Güvenmemek için başka gerekçeler de mevcut elbette.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine açıklanırken tercih ettiği isimler arasında ilk tartışılan Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli oldu. Zira FETÖ ile mücadele ettiğini söyleyen AKP’liler bile kardeşi FETÖ’den hapis yatan Pakdemirli’nin bakan olmasını açıklamakta zorlandı…

Çelişkili açıklamalar

Ayrıca Pakdemirli sözleri ile gündemde kalmaya başlarken, tepki çekip tartışılmaya da başladı. Çok değil bundan birkaç ay önce, patates, soğan ve patlıcanın 10 lira olduğu günlerdi. Üreticiler, suçlanıyor, terörist ilan ediliyordu. Tarım Bakanı inanılmaz fiyat artışının olduğu bu ortamda “gıda fiyatlarında yüzde kırk, elli indirim oldu” dedi. Üç gün sonra Şubat ayı enflasyonu açıklandı ve TUİK rakamları bakanı yalancı çıkardı. Zira gıda enflasyonu yüzde 30’a çıkmıştı. Belli ki bakan sormadan etmeden açıklama yapmıştı.

Anlaşılan güven hassasiyeti taşıyan bir bakan olduğunu son açıklamasında ifade eden Pakdemirli’nin aslında güven yaratacak icraatlarda bulunamıyordu. Ama zaten bu kadarla da kalmadı.

Tarım Bakanı gıda fiyat artışlarından dolayı vatandaşı suçladı; sebze meyve fiyatlarındaki yükselişle ilgili olarak vatandaş mevsimine göre meyve sebze tüketirse fiyatları dengelenir, dedi.

Bakan Pakdemirli tarımsal üretim düşerken de “Tarımsal hasılada Avrupa’da birinci, dünyada yedinciyiz…” ifadeleriyle yine rakamlardan haberdar olmadığı eleştirilerini besledi.

İki üç yıl içinde kırmızı et ihraç edeceğiz derken, ithalat kapılarını sonuna kadar açtığını unutan bakan Pakdemirli, “Paramız var ki, ithalat yapıyoruz” savunmasıyla da tepki çekti. Böylece bir söylediği diğerini tutmayan Pakdemirli’nin patates ithalat yasağı icraatı ise başka bir tartışmayı alevlendirdi.

Çünkü hem tarım ürünlerinde hem de hayvancılıkta çareyi ithalatta bulan AKP’nin son tarım bakanı, bakan olmadan önce Kanada’daki dünyanın en büyük dondurulmuş patates üreticisine danışmanlık yapmıştı. Her ne kadar McCain Food şirketi Türkiye’ye dondurulmuş patates satmıyorsa da, şimdilik satmıyor denilebilir.

11 Mart’ta Resmi Gazete’de yayınlanan patates kararnamesine göre 200 bin tonun üzerindeki patates ürünlerinin ithalatında gümrük vergisi alınmayacağı ilan edilirken, ülke bu kez de 25 ilde patates üretiminin durdurulduğu gerçeğiyle sarsıldı.

Ayrıca Pakdemirli, 26 Martta seçim öncesinde Amasya’daki AKP seçim bürosu önünde “bu adilere cevabı sandıkta verecek misiniz’ sözleriyle muhalefete adi diyerek tepki çekti. Mayıs ayında ise bu kez bakanlık personelini Ankara İncek’teki villasında da özel hizmetinde çalıştırdığı bazı memurların da buna itiraz ettiği (Yeniçağ) haber olurken yine tartışıldı.

Şimdi bu bakan “THK'nın verdiği sertifikaların hiçbirine güvenmiyorum” diyerek üç gün boyunca orman yanarken THK’nın uçaklarının neden bekletildiğini itiraf etmiş oldu.

Özrü kabahatinden büyük… Güven yaratmayan açıklamalarla sürekli haber olan bir isim güvenmediği için yeterli müdahale edilemediğinden İzmir’de yangın günler sürdü. Oysa aynı bakan Yunanistan’daki yangına müdahalede bu uçaklara güvenmişti.

İşte tüm bu özetle ben de bu bakana güvenmiyorum, buyurun güvenebiliyorsanız siz güvenin!