• USD  5,81
  • EURO  6,54
  • BORSA  96.861,42
  • ALTIN  237,83
SON DAKİKA

Kılıçdaroğlu’dan flaş Türkçe ezan açıklaması

Kılıçdaroğlu’dan flaş Türkçe ezan açıklaması

08 Kasım 2018 21:43

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CNN Türk'teki Gece Görüşü programında, Kılıçdaroğlu'nun Türkçe ezan tartışmalarından rahatsızlığını ifade ederek, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Ardahan milletvekili Öztürk Yılmaz'ın, ezanın Türkçe okunmasını istemesi nedeniyle ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevkedilmesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CNN Türk'teki Gece Görüşü programında, Kılıçdaroğlu ile Türkçe ezan tartışmalarıyla ilgili görüştüğünü belirterek, bunları aktardı.

Kılıçdaroğlu, bu tartışmalardan rahatsız olduğunu ve ezanın Arapça okunması gerektiğini ifade etti. 

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Bu tür tartışmaları asla doğru bulmam. CHP olarak bu tür konuların tartışılmasında hassasız. Ne ben ne de hiçbir arkadaşım bunu doğru bulmaz. Halkın bu kadar sorunu varken, ezan tartışmasının açılmasını ise hiç doğru bulmam. Ki şunu da unutmamak gerekir, 16 Nisan 1950 tarihli Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda görüşülen ezanın Arapça okunabilmesine ilişkin yasa teklifine CHP grubu olumlu oy vermiştir. Sizin gazetenizin o dönemki başlığı da şöyleydi, "CHP de müzakerenin başlangıcında bu karara muhalif olmadığını bildirdi.

ARAPÇA EZAN İSLAM DİNİMİZİN EVRENSEL DEĞERİ

"Arapça ezan Türkçe ezan tartışmasının bırakılması lazım. Arapça ezan İslam dinimizin evrensel bir değeridir. Dünyanın neresinde okunursa okunsun. Ezan'ın İslamın bir çağrısı olduğunu ifade eder. Ki dünyanın her yerinde de ezan Arapça okunur. Ve dünyanın her noktasında ezana saygı gösterilir. Bütün dünyada Arapça olarak okunur ve ezan okunduğunda dünyanın her yerinde saygı gösterilir. Biz politikacılar bir yerde konuşma yapıyorsak ezan okunduğunda saygımızdan dolayı konuşmamızı keser, ezanın bitmesini bekleriz. Çünkü bir toplum gelenekleri, görenekleri ve inançlarıyla yaşar. Biz CHP olarak toplumun değerlerine saygı gösteririz."

 

 


chp, ezan, arapça, din, kılıçdaroğlu, türkçe
ÖNCEKİ CHP'li Gürsel Erol'a ihraç yolu... SONRAKİ Bakan: Karma eğitim olmayabilir