• USD  5,31
  • EURO  6,01
  • BORSA  101.728,51
  • ALTIN  225,70
SON DAKİKA

Maaşlardan otomatik kesinti..

Maaşlardan otomatik kesinti..

30 Haziran 2018 09:33

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), 1 Temmuz itibarıyla yeni katılımlarla büyüyecek Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) ilişkin açıklamada bulundu.


Temmuz ayı itibarıyla çalışan sayısı 10 ile 49 arasında olan işyerleri de Otomatik Katılım ile Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dahil olacak.

Emeklilik Gözetim Merkezi' nin (EGM) 6 Haziran 2018 verilerine göre Otomatik Katılım, 231 bin işyerindeki yaklaşık 4,5 milyon çalışanı daha Otomatik olarak BES'li yapacak.


2003 - 2017 yılları arasında 7 milyon katılımcıya ulaşan BES, son 1,5 yılda uygulanan Otomatik Katılım sayesinde katılımcı sayısını 11 milyona çıkardı. Türkiye Sigorta Birliği, yaptığı açıklamada “Uygulamaya dahil olacak işyerleri belirlenirken, işyerindeki tüm çalışan sayısına bakılacak.


Ancak sisteme sadece 45 yaşını doldurmamış çalışanlar dahil edilmeye devam edilecek” dedi.


Otomatik Katılım'a dahil olan çalışanlar, gelecekleri için 2,9 milyar TL fon biriktirerek tasarruf etti


EGM verilerine göre, başladığı 1 Ocak 2017 tarihinden bugüne kadar uygulamaya yaklaşık 75 bin işyeri katıldı. Sistemdeki 4 milyon çalışan toplamda 2,9 milyar TL'lik fon biriktirdi.
6 / 17Otomatik katılım ile 4,5 milyon kişi daha BES'li olacak

Türkiye Sigorta Birliği, Otomatik Katılım'ın toplam tasarruflara katkı sağlama açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak “Bugün üçüncü basamak ile birlikte sistemde toplam 11 milyon katılımcı bulunuyor. Temmuz'dan itibaren başlayacak yeni fazla birlikte 4,5 milyon çalışan daha bu uygulama sayesinde tasarruf etmeye başlayacak” dedi.


İşyerleri/işverenler öncelikle emeklilik şirketini seçmeli Otomatik Katılım kapsamına giren işyerlerinin öncelikle emeklilik şirketleri ile görüşerek çalışanları adına emeklilik sözleşmesi yapması gerekiyor.


emeklilik, işveren, otomatik, egm, tasarru
ÖNCEKİ Akşener'den yeni plan... SONRAKİ Alaaddin Çakıcı’ya soruşturma