• USD  5,79
  • EURO  6,40
  • BORSA  108.869,14
  • ALTIN  271,93
SON DAKİKA

Merkel’den 18 yıl sonra veda

Merkel’den 18 yıl sonra veda

08 Aralık 2018 10:53

Alman siyaseti dün tarihi günlerinden birini yaşadı. Başbakan Angela Merkel 18 yıldır liderliğini yürüttüğü Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin Genel Başkanlık görevini devretti.


Adının baş harflerinden oluşan AKK kısaltmasıyla anılan Karrenbauer, partinin genel sekreterliğini yürütmesi nedeniyle seçimin favorisiydi. Yine de çekişmeli geçen yarışta Karrenbauer, Merkel’e de rakip olan diğer aday Friedrich Merz’i geride bırakmayı başardı.

 
Merkel dün kongrede partisine böyle veda etmişti.
56 yaşında Almanya’nın en büyük partisinin başına geçen siyasetçi, Merkel’in 2021’de görev süresinin dolmasının ardından Almanya’nın yeni başbakanı da olabilir.

EYALETİN İLK KADIN BAŞBAKANI
Güneybatı Almanya’da bulunan ülkenin en küçük eyaleti Saarland’da Katolik bir aileye doğan Karrenbauer, siyaset bilimi üzerine yüksek lisansını tamamladıktan sonra 1981 yılında CDU’ya üye oldu.

Eyalet siyasetinde görev alan Kramp-Karrenbauer, 2000 yılında eyaletin ilk kadın içişleri bakanı ve 2011-18 arasında da ilk başbakanı oldu.

 
Karrenbauer, Merkel’in vedasında gözyaşlarını tutamadı.

Merkel tarafından aday gösterildikten sonra rekor bir oran olan yüzde 98.9 oyla partinin genel sekreteri seçildi. Bu, parti liderliği yarışında Merkel’in tercihinin Karrenbauer’dan yana olacağının bir göstergesiydi.

Karrenbauer 34 yıldır maden mühendisi Helmut Karrenbauer ile evli. Helmut Karrenbauer, eşi siyasi kariyerine odaklanmışken üç çocuğunun bakımını üstlenmek için maden mühendisliği işinden istifa etmişti.

SIĞINMACI KARARINI DESTEKLEMİŞTİ

Karrenbauer, parti içinde ılımlı bir ses seçenek olarak görülüyordu. Pragmatik, akılcı bir siyasetçi olarak bilinen AKK, mütevazı tarzı, sakin analizleri ve siyasi sezgileriyle tanınıyor.

Merkel’in sığınmacı politikasını destekleyen, kadın hakları ve asgari ücret konularında liberal bir tutumu olan Karrenbauer, bazı alanlarda ise daha muhafazakar görüşlere sahip.

 


Almanya, kongre, veda, merkel, karenbauer
ÖNCEKİ Nevşin Mengü siyasete mi atılıyor? SONRAKİ MEB, mescit projesine sponsor oldu