• USD  5,79
  • EURO  6,40
  • BORSA  108.869,14
  • ALTIN  271,93
SON DAKİKA

Merkel'in halefinden Erdoğan'a eleştiri

Merkel'in halefinden Erdoğan'a eleştiri

09 Aralık 2018 11:22

CDU liderliğini Merkel’den devralan Kramp-Karrenbauer, geçmişte Türkiye ve Almanya’daki Türkler hakkında çeşitli açıklamalarda bulunmuş bir isim.


Almanya Başbakanı Angela Merkel'in halefi olarak Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin genel başkanlığına seçilen Annegret Kramp-Karrenbauer'in Türkiye’ye yönelik nasıl bir siyaset izleyeceği merakla bekleniyor. 

Türkiye'ye yönelik bazı eleştiriler getiren Kramp-Karrenbauer'in son olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cami açılışı yapmasına yaptığı eleştiri hatırlatılıyor.

DW'nin haberine göre, Şubat 2018'den sonra CDU Genel Sekreteri, öncesinde ise Saarland eyaletinin başbakanı olarak görev yapan Kramp-Karrenbauer, hiçbir zaman Almanya’da dış politikaya ilişkin açıklamalarıyla dikkat çeken bir siyasetçi olmadı.

CUMHURİYET'E DESTEK 

Ancak Kramp-Karrenbauer'in geçen aylarda Türkiye'ye yönelik doğrudan açıklamalarından biri basın özgürlüğü konusunda olmuştu. Cumhuriyet gazetesi yazar ve çalışanlarının “terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan Nisan ayının sonunda hapis cezasına çarptırılmalarına, Kramp-Karrenbauer, Twitter üzerinden tepki gösterdi. "Türkiye'de endişe verici gelişme. Cumhuriyet gazetesinde olduğu gibi basın özgürlüğüne her müdahale ile Türkiye Avrupa'dan uzaklaşıyor” diyen Kramp-Karrenbauer, Türkiye’de o dönem yaklaşan genel seçimleri işaret ederek, "Bu nedenle de Almanya'da Türk seçim kampanyası olmamalı” ifadesini kullandı.

ALMANYA'DA SEÇİM KAMPANYASINA KARŞI 

Kramp-Karrenbauer, Türkiye'deki referandum veya seçimler öncesinde Türk siyasetçilerin Almanya'da seçim etkinliklerine katılmasına kesinlikle karşı olduğunu vurgulayan açıklamalarla gündeme gelmişti. Türkiye'de Haziran ayında yapılan erken seçimler öncesindeki açıklamalarında, "Seçim kampanyaları Almanya'da değil, Türkiye yürütülmeli” dedi. Kramp-Karrenbauer, Türkler arasındaki "anlaşmazlıkların” Almanya'ya taşınmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

ÇİFTE VATANDAŞLIĞI SORGULADI

Kramp-Karrenbauer, geçen aylarda Almanya'da yaşayan Türkiye kökenlilerin bazılarının çifte vatandaş olmasını sorgulayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirmişti.  Kramp-Karrenbauer, geçen Ekim ayında Kiel'de yaptığı bir konuşmada, Erdoğan'ı Almanya'da yaşayan Türkiye kökenlileri etkisi altına almaya çalışmakla suçladı.

"Erdoğan Türk kökenli insanların bu toplumda kendilerine yer bulmasını istemiyor” diyen Kramp-Karrenbauer, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın "kendi siyaseti için onları rehin aldığını ve sadakat konusunda çelişkiye sürüklediğini” savundu. Bu konuda Türk tarafının tutumunda değişiklik olmazsa, çifte vatandaşlık konusunu yine gündeme getireceklerini söyledi. Kramp-Karrenbauer, Erdoğan'a yönelik bu suçlamalarını ve çifte vatandaşlık meselesini CDU genel başkanlığına aday olduktan sonraki dönemde de tekrarladı.

ERDOĞAN'IN CAMİ AÇILIŞINA ELEŞTİRİ 

Kramp-Karrenbauer, Erdoğan'ın geçen Eylül ayı sonunda Almanya'ya yaptığı devlet ziyareti sırasında Köln'de cami açılışına katılmasını da eleştirmişti. O dönemde CDU Genel Sekreteri olan Kramp-Karrenbauer, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Erdoğan'ın katıldığı cami açılışı, İslam'ın kendini açmasının değil, kapanmasının sembolü oldu. Toplumsal birliktelik için diyaloğa ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

YAZININ TAMAMI


Türkiye, cami, merkel, cdu, halef, kramp-karrenbauer
ÖNCEKİ 2019 yılı hac şartları açıklandı SONRAKİ Sarı Yelekliler Paris'te Starbucks'a saldırdı