• USD  5,79
  • EURO  6,40
  • BORSA  108.869,14
  • ALTIN  271,93
SON DAKİKA

Sosyal medyayı duygulandıran anneanne öyküsü

Sosyal medyayı duygulandıran anneanne öyküsü

16 Haziran 2018 16:29

Üzerinden yıllar geçse de bazı anılar hiç unutulmuyor, hele ki içinde Atatürk varsa.Şimdi sizi tüylerinizi diken diken edecek, gözlerinizi dolduracak Kezban anneannenin muhteşem Atatürk anısıyla baş başa bırakıyoruz...


Kezban anneannem 96 yaşında, annemin anneannesi. Bayram ziyaretinde bana anlattığı bir anısını sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Onedio'da yer alan paylaşım sosyal medyada ilgi çekti.. İşte Mösyö Taha imzalı paylaşım.

Kezban anneannem 96 yaşında, annemin anneannesi. Bayram ziyaretinde bana anlattığı bir anısını sizlerle de paylaşmak istiyorum.


Çocukken büyükçe ve okulu olmayan bir köyde yaşıyorlarmış. Atatürk, köylerini ziyarete geldiğinde bu köye bir okul gerekli demiş ama köy halkı çok yanaşmamış okul yapılmasına.

 

Anneannemin amcasının da kütükleri varmış. Ben bu kütükleri okula hediye ediyorum diye girince, ben de çimento veriyorum, ben de taş veriyorum diye köy halkı başlamış okulu yapmaya.

 
Okul yapılmış, bir kaç yıl sonra haber gelmiş Atatürk okulu ziyaret edecek diye. Öğretmen de bir şiir ezberletmiş anneanneme. Atatürk gelince ona şiir okuyacaksın diye.

Ama planlarda değişiklik olmuş ve Atatürk okula uğrayamamış. Şehrin içinden geçmiş halk ile görüşüp gitmiş. Anneannem şiiri okuyamamış.

Geçen yıl, anneannem Ankara'ya kızına gittiğinde Anıtkabir'i çok merak ediyorum demiş. Gidip görmek istediğini söylemiş.


 Anıtkabir'de yaşlıları arka kapıdan alıyorlarmış ve normalde gezilmeyen bir kaç yeri daha gezdiriyorlarmış. Anneannemi iki asker almış arka kapıdan, tüm Anıtkabir'i gezdirmişler.
 

"Teyze seni Atatürk odasına da götüreyim mi?" diye sorunca asker sevinmiş anneannem. Gitmişler Atatürk odasına. "Teyze okuma yazman var mı?" diye sormuş asker anı defterine yazması için.


"Var tabi" demiş anneannem, "Yazarım" demiş. Köye okul yaptırdığı için teşekkür etmiş Atatürk'e. Bu ülke için teşekkür etmiş.

Odada Atatürk'ün balmumu heykeli de varmış. Atatürk'ü görünce demiş askere yaklaştırır mısın beni diye. Asker yakınlaştırmış.

 

Anneannem tekerlekli sandalyesinden kalkmış ayağa ve 80 yıl önce ezberlediği şiiri okumaya başlamış Atasına. Bir yandan ağlamış, bir yandan şiirini okumuş.


Twitter, atatürk, anneanne, mösyö taha
ÖNCEKİ Muharrem İnce'den çok önemli uyarı SONRAKİ İstanbul için kritik uyarı