• USD  5,79
  • EURO  6,40
  • BORSA  108.869,14
  • ALTIN  271,93
SON DAKİKA

Suriye için çözüm zirvesi

Suriye için çözüm zirvesi

26 Ekim 2018 16:08

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğinde yapılacak İstanbul’daki, “dörtlü zirveye” Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel katılacak.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yarın Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenecek Suriye konulu dörtlü zirveyle ilgili açıklamalarda bulunarak, amaçlarının siyasi çözüm olduğunu ifade etti. 

Kalın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek dörtlü zirvede, Türkiye, Rusya, Fransa ve Almanya'nın katılımıyla Suriye konusunun ele alınacağını söyledi.

Kalın, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girişimleriyle yapılan İdlib mutabakatı sonrasında, Suriye'deki siyasi sürecin, hem sahada hem diplomatik çerçevede yeni bir evreye girdiğini belirtti.

Kalın, yarınki zirvede, İdlib mutabakatı, siyasi ve diplomatik süreçlerin takibi, sahada yaşanan gelişmeler, mülteciler, insani yardımların ulaştırılması, anayasa komisyonunun kurulması ve siyasi geçiş sürecinin sağlanması ile ilgili kapsamlı konuların ele alınacağına işaret ederek, şunları söyledi:

"Bu zirvede bizim öncelikli amacımız, Suriye'de çözümün askeri değil, siyasi olduğu gerçeğinden, ilkesinden hareketle acaba yeni ne tür formüller üretebiliriz konuları üzerinde durmak olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın, bu çerçevede İdlib mutabakatının muhafaza edilmesi ve özellikle rejim kaynaklı ihlallerin önlenmesi yönünde değerlendirmeleri olacak." 

Yarınki zirvede, Astana grubunda bulunan garantör ülkelerle "küçük grup" diye bilinen Almanya ve Fransa'nın içinde yer aldığı grubun ilk defa bir araya geleceğini ifade eden Kalın, bu yönüyle zirvenin Astana, Cenevre, Birleşmiş Milletler (BM) ve küçük grup girişimlerini bir araya getireceğini aktardı.

Bu çerçevede zirvenin uluslararası ayağını ve BM boyutunu teyit etme bakımından Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın da davet edildiğini dile getiren Kalın, Mistura'nın zirvede bir sunum yapacağını ve şu ana kadar yürüttüğü çalışmalarda geldiği son nokta hakkında liderlere bilgi vereceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Bu zirveden en önemli somut beklentimiz, siyasi çözüm yolunda atılacak adımların netleştirilmesi, yol haritasının belirlenmesi olacak. Özellikle anayasa komisyonunun kurulması, Suriye'nin yeni anayasasını yazacak bu yapının oluşturulması da bu zirveden beklentilerimizden bir tanesi." ifadesini kullandı.


Suriye, cumhurbaşkanı erdoğan, dörtlü zirve
ÖNCEKİ Müslüman olan şarkıcının mesajı gündem oldu SONRAKİ CHP'li Gürsel Erol'un cezası belli oldu