• USD  7,46
  • EURO  9,01
  • BORSA  1.524,49
  • ALTIN  443,54
SON DAKİKA
ABD medyasının umurunda mıyız?

Müşerref Seçkin muserrefseckin@gmail.com

ABD medyasının umurunda mıyız?

14 Kasım 2019 17:12

Erdoğan-Trump görüşmesi gündemde. Haber merkezleri, gazeteler bu haberlerle dolu. ABD medyası ne kadar önemsedi acaba Türkiye'yi ? İşte size Reha Muhtar'lı dönemden bir anı...


Türkiye Erdoğan -Trump görüşmesine kilitlendi. Günlerdir bütün televizyon pogramlarında konuşmacılar bu görüşmeyi tartışıyor. Gazetelerdeki köşe yazılarında enine boyuna bu görüşme tartışılıyor. Konu bizim için önemli. Çok çok önemli, ona kuşku yok.

Peki Ya ABD için ne kadar önemli?

Vallahi de o kadar önemli değil. Oradaki yerel gazetecilerin çoğunluğu için, "Trump'ın azil süreci" ile ilgili soru sormak için bir fırsat..

İkili fotoğraf çektirilirken bağırış çağırış yapan gazeteciler "fırsat bu fırsat deyip" soru sormaya çalıştılar. ABD medyasında ne kadar yer aldığımızı söylemek bile istemiyorum.

Beyaz Saray 3-5 tweet attı, resmi nitelikte. Elbette bazı analiz yazan gazeteciler de "bölge güvenliği ve petrol” konusunda yazılar yazdılar da, diğerlerinin umurunda mıydı bizim sınırlarımız, terör belamız, Suriyeli göçmenlerimiz, sarsılan ekonomimiz?

Bu konu beni yıllar öncesine götürdü. Tam 20 yıl öncesi..

15 Kasım 1999... ABD Başkanı Bill Clinton Türkiye'yi ziyaret ediyor. Başkanın ilk ziyareti. Ankara alarm halinde. Ankara'da topu topu 1 gece kalacak ama acaip bir program var. Anıtkabir'e gidecek, eşinin ayrı programı var. Mecliste karşılanacak, konuşma yapacak, Fazıl Say konseri...

Uzatmayayım olay önemli. Efsane Haber Merkezi Show'un Ankara Haber müdürüyüm. Başımızda da yine efsane Reha Muhtar var. Onun ekibinde çalışanlar bilir, bir saniyelik görüntü atlasak işimiz bitik... O günü nasıl geçirdim bir ben bilirim bir de Allah.

Bir çok noktaya canlı yayın aracı, meclise, otele şuraya buraya ayrı ayrı ekipler. Bir saniyesini bile atlamayacak bir organizasyon yaptık. Allah için de en güzel görüntüleri çektik. (O zaman kaset vardı) Onlarca kaset, görüntüler montajlanacak ve Ana haber'e hazırlanacak.

Kan-ter içindeyiz ama emeğimizi görmek istiyoruz sonuçta. Rakiplerimiz de güçlü onlardan geri kalmak istemiyoruz. Akşamüstü yayın akışı geldi. ABD Başkanı ziyareti ana haberin en sonunda, süresi bir dakika.

Bir yanlışlık olmalı diye düşündüm. Ana haber başladı. Reha Muhtar o hafızalara kazınmış sesiyle başladı haberlere.. Diğer bütün kanallarda ATV Ali Kırca, Kanal D ve Star' gibi rakip kanalların anchormanlari başlamışlar, Bill Clinton şöyle geldi şunu dedi bunu dedi, Hillary Clinton şöyle gezdi kızı şurda alışveriş yaptı.

Bizim bültende tık yok. Nerdeyse ağlamaklı haldeyiz, Görüntülere bir şey mi oldu diye düşünürken ekrandan Reha Muhtar'dan şu sözleri duyduk "Sayın seyirciler, ABD başkanı Clinton Türkiye'ye geldi. Benim Başbakanım ABD'ye gittiği zaman oralarda ne kadar haber oluyorsa ben de onu o kadar veriyorum". Ve tam bir dakikada Clinton'un Türkiye ziyareti ve temasları özetlendi.

Diğerlerini bilemem ama, benim emeğimi ve yorgunluğumu unutturan bir tavırdı bu. Uzun yıllardır görüşmüyoruz. Neler yapıyor bilemem...

Döneminde zaman zaman yayıncılığı eleştirilen Reha Muhtar'ın bilinmedik bir yanını anlatmak  istedim...